Erişilebilirlik

Suriye'nin Geleceği New York'ta Ele Alınacak


John Kerry

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’nin siyasi geleceğiyle ilgili bir sonraki görüşmelerin bu ayın ilerleyen günlerinde New York’ta yapılacağını açıkladı.

Kerry, Washington’daki Brookings Enstitüsü’ne bağlı Saban Forumu’nda düzenlenen Ortadoğu politikaları konulu bir konferansa katıldı.

John Kerry, Amerika’nın tüm tarafların destek verdiği bir geçiş sürecinin önünü açmayı amaçladığını söyledi. Kerry’ye göre bu geçiş sürecinde, “birleşik, mezhepler üstü, Birleşmiş Milletler’in gözetiminde ve uluslararası hukukun en üst standartlarında düzenlenen, adil, güvenilir ve şeffaf bir seçimle liderini belirleyen bir Suriye” hedeflendiğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı bu seçim çerçevesinde iç savaştan dolayı ülkeyi terk etmek durumunda bırakılan Suriye diasporasının da gelecekteki liderlerini belirleyebilmesinin önemine de dikkati çekti.

John Kerry, Suriye iç savaşının siyasi boyutlarının çözülmesinin, bu ülke ve komşu Irak’ın önemli oranda toprağını işgal altında bulunduran IŞİD’le mücadeleyi de kolaylaştıracağını açıkladı.

Geçen ay Viyana’da yapılan önceki Suriye konulu görüşmelerde, Amerika, Rusya ve İran gibi katılımcı ülkelerle Birleşmiş Milletler, Suriye’nin bir siyasi geçiş dönemine hazırlanması ve terör örgütleriyle mücadelede ortak görüş belirlenmesi için kapsamlı bir plan ortaya atmıştı.

Plan, Suriye hükümetini ve muhalefetini 1 Ocak’a kadar BM’nin aracılık yapacağı görüşmelere çağırmış, Viyana görüşmelerine katılan ülkeler ayrıca altı ay içinde Suriye’de güvenilir ve kapsamlı bir hükümet kurulmasıyla 18 ay içinde serbest ve adil seçimler düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Kerry cuma günkü açıklamasında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ı yönetimini devretmeye ikna etmeden önce bile, rejim ve diğer isyancı güçleri IŞİD’e karşı işbirliği yapmaya ikna etmenin mümkün olabileceğini söylemişti.

John Kerry’ye göre Suriye iç savaşının tüm tarafları, IŞİD’le ortak mücadeleye ikna olabilmek için öncelikle Esat’ın geleceği konusunda herkesin kabul edebileceği bir sonucun işaretini görmek istiyor. Kerry aksi takdirde, bu gruplar arasında IŞİD karşıtı bir işbirliği oluşturmanın aşırı derecede zor olacağını belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, John Kerry’nin açıklamalarının Washington’un politikalarında bir değişikliğe işaret etmediğini savunuyor. Amerika uzun süre Suriye’de siyasi çözümün Esat’ın gitmesinden geçtiğini savunuyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG