Erişilebilirlik

Dizi Eleştiren Gazetecinin Gözaltına Alınmasına Tepki


‘’Diriliş: Ertuğrul’’ İçin Pakistan’da Heykel Dikildi

TRT’de son dönemde yayınlanan ve Osmanlı İmparatorluğu'nu konu alan dizileri eleştiren gazeteci Oktay Candemir, gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi hem Candemir’in avukatlarını hem gazeteci örgütlerini şaşırttı.

Sosyal medya hesabından Diriliş Ertuğrul, Kuruluş Osman gibi Osmanlı dönemini anlatan dizileri esprili bir dille eleştiren, Van’da görev yapan gazeteci Oktay Candemir, dün gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Emniyetteki ifadesinin ardından savcılığa çıkarılan Candemir, daha sonra sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesinde adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı kararıyla serbest bırakıldı.

Kararı VOA Türkçe’ye değerlendiren Candemir’in avukatı Deniz Yıldız, soruşturmanın keyfi olduğunu söyledi. Yıldız “TCK 130/1 maddesiyle soruşturma başlatılmış, ölen kişinin hatırasına hakaret edildiği isnat edilerek. Ancak TCK 130/1 de geçtiği üzere koşullar yerine getirilmeden keyfi bir soruşturma ve haksız bir yakalama söz konusu, Cumhuriyet Savcısı kolluk kuvvetinde alınan ifade sonrası, Sulh Ceza Mahkemesi’ne adli kontrol talebiyle sevk etti, mahkeme savcının talebi doğrultusunda, haftada bir gün imza atma ve yurtdışına çıkış yasağı kararı verdi. Trajikomik bir soruşturmaya daha tanık olduk bugün. Aslında bu şaşırdığımız bir durum değil nitekim meslek hayatıma başladığımdan beri 'düşman ceza hukuku' yargılamalarına tanık oldum. Her ne kadar yürürlükte olmasa da fiiliyatta mağdur kaldığımız bir yargılama şekli, ‘Düşman ceza hukuku’nun uluslararası mekanizmalarda bir karşılığı yoktur. Savunma hakkı, yargının bağımsızlığı, şüpheden sanık yararlanır ilkesi, delillerin yasallığı vs gibi ilkeler askıya alınabilir ve hukuk devleti ilkesini temelden sarsacak bir uygulamadır. Mizahi bir tweet paylaşımıyla gelinen nokta abesle iştigaldir. Sürecin takipçisi olarak yasal süre için de itirazlarımızda bulunup yerel mahkemeden çıkacak kararı bekleyeceğiz” dedi.

Bu arada Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, gözaltı gerekçesine anlam veremediklerini söyledi. VOA Türkçe’ye konuşan Önderoğlu “Sinemada muhafazakâr kültürün yeniden üretilmesini ironiyle eleştiren bir gazetecinin, herkesin sevip-sevmeyeceği ‘tarihsel kişiliklere atıf yaptığı’ için hakaretle suçlanmasına anlam veremiyoruz. Gazetecinin bir tweetinden gözaltına alınmasını, keyfi ve tutarsız bulduğumuz gibi, bir süredir de medya temsilcileri üzerinden toplumu gerginleştiren fırsatçı yargısal bir yaklaşım gözlemliyoruz” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG