Erişilebilirlik

Irkçılık Karşıtı Binlerce Kişi Kongre'ye Yürüdü


Washington'da polis şiddetine karşı düzenlenen protesto yürüyüşüne katılanlar Kongre'ye yürüdü

Aralarında polis şiddetinde hayatını kaybeden siyah Amerikalıların yakınlarının da olduğu binlerce kişi Washington'da Kongre'ye yürüdü

Amerika'da polis şiddeti, protesto eylemleri Washington ve New York gibi büyük kentlerdeki yürüyüşlerde protesto edildi.

Irkçılık karşıtı eylemlerin en büyüğü başkent Washington'da gerçekleşti. Cumartesi sabahı Beyaz Saray yakınlarındaki Özgürlük Meydanı'nda toplanan binlerce kişi Kongre binasına yürüdü.

Washington'daki protesto yürüyüşüne polis şiddetinde ölen ve hepsi siyah olan Michael Brown, Eric Garner, Tamir Rice ve Trayvon Martin'in yakınları da katıldı.

Amerika genelinde her gün protesto gösterilere neden olan son olayda da hayatını kaybeden kişi siyah Amerikalı, ölüme neden olan kişi beyaz polisti. Ferguson'da silahsız siyah genç Michael Brown'ın polis kurşunuyla ölümü ve polisin yargılanmaması ayrımcılık tartışması başlattı.

Eric Garner ise, New York’ta Temmuz ayında karaborsada sigara satarken polis tarafından yakalanmış ve boğazından kavrandıktan sonra nefessiz kalarak yaşamını yitirmişti. Bu olayda da mahkeme büyük jürisi polis memurunu yargılamama kararı aldı.

Ellerindeki dövizlerle polis şiddetini protesto eden eylemcilerin, tek bir ortak söylemi vardı. O da 'ırksal adaletsizliğin sona ermesi'ydi.

Medeni Haklar Savunucusu Al Sharpton'ın öncülük ettiği Washington'daki eylemde meclisten, polisin eylemleriyle ilgili yasal değişiklik yapılması talep ediliyor.

XS
SM
MD
LG