Erişilebilirlik

Binali Yıldırım’dan Rakka Tepkisi


ABD’nin desteklediği YPG güçlerinin Rakka’da savaştığı 250 IŞİD’li ve ailesini tahliye etmesine Başbakan Binali Yıldırım tepki gösterdi. Yıldırım, “Bu mu akıllı politikanız? Bu mu stratejik işbirliği? Türkiye bir kez daha haklı çıktı. Bizim amacımız haklı çıkmak değil, bölgeyi bu terör belasından kurtarmak” dedi.

Meclis grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım geçen haftaki ABD ziyareti ve gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldırım’ın hedefinde Rakka’da IŞİD’e karşı ABD öncülüğünde yürütülen savaş da vardı.

Yıldırım, İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin, 250 IŞİD’li ve ailelerinin YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri operasyonuyla Rakka'dan tahliye edilmesiyle ilgili haberi üzerine, “Rakka’ya ilişkin yeni bir rezalet ortaya çıktı. YPG ve koalisyon güçleri sözde ABD ve koalisyon güçleriyle beraber Rakka’yı DEAŞ’tan temizleyecekler ve insanlar oraya yerleşecekler. Ancak gel gör ki neler olmuş neler. Rakka’da DEAŞ’lıları temizlemek yerine onları silahlarıyla beraber Rakka’dan çıkmaları için destek olmuşlar" dedi.

“Silahlarıyla serbest bırakılan DEAŞ mensuplarının başta Türkiye olmak üzere Avrupa’da Amerika’da masum insanların katline sebep olacağını” söyleyen Yıldırım, “Biz ne dedik Amerika'ya, bir terör örgütü ile başka bir terör örgütünü yok etmek için mücadele devletlerin yapacağı bir iş değildir. Bunların çarpışmadan anladıkları, bela benim başımdan gitsin de nereye giderse gitsin. DEAŞ'lılar silahları ile gittiler, YPG, PKK yerleşti. Bu mu akıllı politikanız? Bu mu stratejik işbirliği? Türkiye bir kez daha haklı çıktı. Bizim amacımız haklı çıkmak değil, bölgeyi bu terör belasından kurtarmak. Ne zaman DEAŞ teröristleri gelecek ve eylem yapacak. Şimdi orada kıstırdığınız terör örgütlerini bıraktınız, tek tek bulup dünyanın değişik yerlerinde etkisiz hale getireceğiz. Bütün bunların bedelini bölgedeki insanlar ödüyor. Türkiye ödüyor” ifadelerini kullandı.

“ABD’de FETÖ ve PYD beklentilerimizi anlattık”

Binali Yıldırım geçen hafta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Washington’da yaptığı görüşmeyle ilgili de bilgi verdi. FETÖ ve PYD ile ilgili beklentileri açık açık söylediklerini belirten Başbakan, “Ülkemizin hassas olduğu konuları konuştuk. Beklentilerimizi açık ve samimi bir şekilde aktarma fırsatı bulduk. FETÖ elebaşının iadesi talebimizi yineledik. FETÖ elebaşının tutuklanarak iadesi faaliyetlerinin kısıtlanması ve sonlandırılması talebimizi tekrar ettik. Bunu söylerken bize kanıt delil diyenlerin ‘11 Eylül'den sonra meydana çıkıp Amerika saldırı altındadır bu işi yapan da El Kaide'dir bunun başı da Usame Bin Ladin'dir Afganistan'a giriyoruz Amerika'nın arkasında olan bizimle gelsin’ dediniz. Biz de delil sormadık oraya asker gönderdik” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG