Erişilebilirlik

Bin Ladin'in Ölümü El Kaide'ye Darbe Vurdu mu?


Bin Ladin'in Ölümü El Kaide'ye Darbe Vurdu mu?

Amerikan özel kuvvetleri Bin Ladin'i öldürmek üzere Pakistan'daki eve baskın düzenlediğinde bir çok belge ve bilgisayar diski ele geçirdi. Baskında ele geçirilen belgeler, istihbarat dairelerinin Bin Ladin hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğu konusunda soru işaretleri uyandırıyor.

11 Eylül 2001'de Amerika'ya düzenlenen terör saldırılarının Usame Bin Ladin tarafından planlandığı biliniyor.

Ancak Amerikan askerleri Bin Ladin ve yandaşlarını Afganistan'dan kaçmaya zorladıktan sonra Bin Ladin'in liderlik rolü konusunda bilinenler az.

11 Eylül'den sonra Amerikalı ve Batılı istihbarat daireleri Bin Ladin'in daha çok sembolik bir lider olduğu konusunda görüş birliği içindeydi.

Amerikan deniz komandoları Bin Ladin'in Abbottabad'daki evinde çok miktarda belge ele geçirdi. Bu belgelerin çoğu Bin Ladin'in rolü konusundaki tahminleri doğrulamıyor.

Belgeler, bin Ladin'in tren hatlarına saldırı düzenlemeyi planladığını gösteriyor. Bazı Amerikalı yetkililer Bin Ladin'in evini Komuta ve Kontrol Merkezi olarak tanımlıyor.

CIA eski uzmanlarından Paul Pillar belgelerin daha ayrıntılı incelenmesi sonunda Bin Ladin'in operasyonları bizzat kontrol etmediğinin doğrulandığını söylüyor: "Bu baskın öncesi görüşlerin aksine, Bin Ladin'in herhangi bir operasyonu en ince ayrıntısına kadar yönettiği yolunda bir kanıt yok."

Ancak Pillar bazı video kayıtlarından anlaşıldığı kadarıyla Bin Ladin'in, imajı konusunda kaygı duyduğunu söylüyor: "Savunma Bakanlığı'nın yayınladığı videolarda Bin Ladin imajıyla, yeni videolar yapmakla ilgileniyor. Bu konuya özel bir önem verdiği anlaşılıyor."

Uzmanlar terörle mücadele operasyonlarında orta düzey el Kaide liderlerinin tutuklanması veya öldürülmesiyle örgütün zor durumda kaldığını söylüyor.

Pillar ve diğer uzmanlar 11 Eylül sonrası saldırı planlarının Pakistan'daki komuta merkezinin dışında gerçekleştiğini belirtiyor: "Son zamanlarda elde edilen verilere göre saldırı girişimleri, planlaması, eğitimi ve saldırının yeri El Kaide'nin merkezi dışında kararlaştırıldı."

Akıllardaki bir başka soru ise belgelerde Pakistan ordusu ya da istihbaratı ile Bin Ladin arasında bağlantı bulunduğuna dair kanıt olup olmadığı.

Birçokları dünyanın en çok aranan adamınun Pakistan askeri merkezlerinin bu kadar yakınında yaşayabilmesini sorguluyor. Ancak Amerikan Güvenlik Projesi adlı düşünce kuruluşundan Joshua Foust böyle bir ilişki olsa da bunun kamuya açıklanmayabileceğini belirtiyor: "Şu ana kadar Bin Ladin'i küçük düşürecek videolar yayınlamakla yetindiler. Bu videolarda Bin Ladin bol bol televizyon izlerken görünüyor. Bu videolar bize yeni bir bilgi vermiyor. Tek bildiğimiz Bin Ladin'in iyi bir televizyonu olmadığı. Onun dışında ne bulacağımızı bilmiyorum. Amerika'nın bu bilgiyi saklaması da çok normal."

Bu arada bin Ladin'in yardımcısı Ayman el Zevahiri'nin örgütün yeni lideri olması bekleniyor.

Uzmanlar Bin Ladin'in ölümünün El Kaide'ye ya da islami terörizme büyük darbe vurmadığı görüşünde.


XS
SM
MD
LG