Erişilebilirlik

Bill Clinton'dan Obama'ya Güçlü Destek


Başkan Barack Obama, kendisine destek konuşması yapan eski Başkan Bill Clinton'la birlikte izleyicileri selamlarken
Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentinde devam eden Demokrat Parti Ulusal Kurultayı’nın ikinci gecesinde Başkan Barack Obama, eski Başkan Bill Clinton tarafından yeniden başkanlığa aday gösterildi.

Bill Clinton, tıka basa dolu Times Warner Cable Arena’da yaptığı coşkulu konuşmada Başkan Obama’nın çok yoğun eleştirilere hedef olan ekonomi politikalarını övdü, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Mitt Romney’i ağır bir şekilde eleştirdi.

Başkanlığı bırakmasının üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen hala iyi bir konuşmacı olduğunu ispatlayan Bill Clinton, 6 bini delege 20 bine yakın kişinin doldurduğu salonda yaptığı konuşmada Obama’nın icraatını belki de etkili bir şekilde savundu.

Başkanlık döneminde yaşadığı seks skandalına rağmen Clinton hala popülerliğini koruyor ve çok sayıda Amerikalı, yeniden seçimlere girme imkanı olsa 66 yaşındaki lideri yeniden başkan seçeceklerini söylüyor.

Obama’nın 2009’da başkan olduğunda önceki yönetimden devraldığı kötü ekonomiden sorumlu tutulmaması gerektiğini söyleyen Bill Clinton, Barack Obama’nın güçlü büyümenin temellerini attığına dikkat çekti, seçmenlerin 6 Kasım’daki seçimlerde ona ikinci bir şans tanıması durumunda bu icraatın sonuçlarını hissetmeye başlayacaklarını söyledi.

'Ben dahil hiçbir başkan dört yılda bu ekonomiyi onaramazdık'

“Refah ve büyüme döneminin başkanı” olarak tanınan Clinton, “Ne ben, ne benden öncekiler, hiçbir başkan Obama’nın dört yıl önce devraldığı hasarı dört yılda tamamen onaramazdı,” diye konuştu.

Sık sık önceden hazırladığı konuşma metninin dışına çıkan Clinton Barack Obama’yı, “aşırı sağın kontrolündeki Cumhuriyetçi Parti tarafından istihdam yaratması ve bütçe açığını azaltması engellenen makul bir lider” şeklinde tanımladı. Clinton 1990’lı yıllarda başkanlık yaptığı sırada çok sayıda kişiye istihdam yarattığını ve bütçe fazlası oluşturduğunu hatırlattı.

Clinton’ın konuşmasının ardından Demokrat Partili 6 bin delege, Başkan Barack Obama’yı ikinci dönemde seçimlere aday gösterdi.

Bill Clinton, Obama yönetimi tarafından Demokrat Parti Ulusal Kurultayı’nda konuşma yapmaya davet edildi. Bununla birlikte eski ve hala popüler başkanın yaptığı 50 dakikalık coşkulu konuşmanın Barack Obama’nın ikinci dönem seçilmesine yardımcı olup olmayacağı bilinmiyor. 16 trilyon dolarlık bütçe açığı ve yüzde 8,3 oranındaki işsizlik, Obama’yı en savunmasız bırakan sorunlar. Kamuoyu yoklamaları Obama ve rakibi Mitt Romney’i başa baş gösteriyor. Başkan Obama’nın bugün kurultayın son gecesinde ekonomik çözüm planını açıklaması beklenirken, kurultayın ertesi günü de Amerika Çalışma Bakanlığı, Ağustos ayı işsizlik rakamlarını yayınlayacak.

Başkan Obama, siyahlar ve Latin Amerika kökenlilerin oylarını garantilemeyi başarsa da, önemli sayıya sahip “mavi yakalılar” olarak adlandırılan beyaz işçi kesimini kazanması gerekiyor. Dün gece Demokrat Parti Ulusal Kurultayı’nda konuşma yapmaya gelen eski Başkan Clinton ise bu kesim içinde hala çok popüler. Beyaz işçi kesimi, Mitt Romney’i de Obama’dan daha fazla destekliyor.

'Fırsat ve sorumluluk paylaşmak istiyorsanız Obama'ya oy verin'

Cumhuriyetçi Parti politikalarını sert bir şekilde eleştiren Clinton, salondaki kalabalıktan nasıl bir ülkede yaşamak istedikleri konusunda karar vermelerini istedi. Bill Clinton, “Eğer ‘Kendi başınızasınız, kazanan her şeyin sahibidir’ tarzı bir ülke istiyorsanız, gidin Cumhuriyetçiler’e oy verin. Ama fırsat ve sorumlulukların paylaşıldığı bir ülke isterseniz, ‘Biz birlik içinde bir toplumuz’ diyorsanız, Barack Obama ve Joe Biden’a oy verin,” diye konuştu.

Clinton son 52 yılda Demokrat Partili başkanların 42, ama Cumhuriyetçi Partili başkanların 24 milyon kişiye istihdam yaratabildiğini söyledi. Bill Clinton, 'Barack Obama göreve geldiğinde ekonomi süratle güç kaybediyordu. Ekonomi yüzde 9 küçülmüştü. Ayda 750 bin kişi işini kaybediyordu. O günlerden daha iyi durumda mıyız? Bunun yanıtı, evet” dedi.

Clinton konuşmasını sonunda büyük alkış alırken, kendisini izleyen Başkan Barack Obama sahneye çıktı, eski Başkan’a sarılarak izleyicileri selamladı. 2008 yılında Bill Clinton, o dönem başkanlık yarışına giren eşi Hillary Clinton’a destek vermiş, Obama’yı sert dille eleştiren ifadeler kullanmıştı. Clinton ve Obama aralarındaki husumeti zamanla gidermiş olsa da, dünkü kadar yakınlaşmamıştı.

Stat iptali

Bu arada Başkan Barack Obama’nın bugün Bank of America futbol stadında yapacağı konuşma, hava muhalefeti ihtimaline karşı kurultayın yapılacağı Times Warner Cable Arena Stadına alındı. Stadyumun 65 bin kişilik kapasitesi olmasına rağmen, konuşmanın 20 bin kişinin altında bir kapasiteye sahip bu salona alınması, ‘Demokrat Parti koltukları boş bir stat göstermek istemiyor’ şeklinde yorumlandı. Obama’nın 2008 yılında Denver, Colorado’da adaylık kabul konuşmasını yaptığı 85 bin kişilik futbol stadı tıklım tıklım doluydu.

Geçen hafta Cumhuriyetçi, bu hafta da Demokrat Parti kurultaylarının sona ermesinin ardından, başkan adayları daha yoğun bir kampanya sürecine başlayacak Gelecek aydan itibaren adaylar karşılıklı tartışma programlarına katılarak Amerikalı seçmeni ikna etmeye çalışacaklar.

Parti programında 'Kudüs' Anlaşmazlığı

Kurultayın dünkü oturumunda aynı zamanda Demokrat Parti’nin siyasi programı da bir süre yaşanan anlaşmazlıktan sonra onaylandı.

Anlaşmazlığa, programda “Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğu” ifadesinin olmadığı, bu ifadenin 2008 yılındaki parti programında bulunmasına rağmen 2012 programına dahil edilmediği yönündeki eleştiriler yol açtı.

Yetkililer programın delegeler arasındaki sesli oylamasını üç kez tekrarlamak zorunda kaldı. Oylama sırasında delegelerden yuhalama sesleri geldi. Kurultay başkanı Antonio Villarigosa, son oylamada delegelerin üçte ikisinin programı kabul ettiğini açıkladı.
Daha sonradan Başkan Obama’nın kişisel müdahalede bulunarak ifadeyi programa eklettiği bildirildi.

Demokrat Parti’nin 2012 siyasi programının dış politika bölümü, “İsrail’in güvenliğine yönelik sarsılmaz desteğin devam ettiğini belirtiyor ve Obama yönetiminin İsrail’e sağladığı güvenlik yardımının ayrıntılarına yer veriyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG