Erişilebilirlik

Bilgisayar Oyunlarının Fazlası Çocuklar İçin Zararlı


Bilgisayar Oyunlarının Fazlası Çocuklar İçin Zararlı

Yeni bir araştırma, çocukları çok uzun süre bilgisayar oyunları oynayan anne babaları kaygılandıracak nitelikte. Araştırmaya göre bilgisayar oyunlarının süresinde ölçüyü kaçırmamak gerekiyor.

Tıp dergisi Pediatrics’de yayınlanan araştırmaya göre bilgisayar oyunlarını tutku haline getiren çocuklar bu oyunlara bağımlı oluyor ve akıl sağlıkları bozulmaya başlıyor.

Uzmanların iki yıl boyunca 3 bin ilkokul ve lise öğrencisini izledikleri araştırma, bilgisayar oyunlarıyla en çok zaman geçirenlerin en sorunlu çocuklar olduğunu gösterdi.

Doktor Michael Manos Cleveland Çocuk Hastanesi’nde psikolog: ”Araştırma bilgisayar oyunlarını hastalık derecesinde tutku haline getiren çocuklarda depresyon, anksiyete ve sosyal fobi sorunlarının arttığını gösteriyor. Oyun başında harcanan zaman azaldığı zamansa bu sorunlar da azalıyor.”

Araştırmacılar bilgisayar oyunlarına bağımlı olan çocukları ‘patolojik oyuncu’ olarak tanımlıyor. Bu gruptakiler haftada yaklaşık 31 saat oyun oynuyor. Aynı yaştaki diğer çocukların oyun oynayarak geçirdikleri süre haftada ortalama 19 saat. Bu iki grup karşılaştırıldığında birinci gruptakilerin sosyal fobi riskinin daha yüksek olduğu görülüyor.

Araştırma ayrıca tepkili ve yaşıtları arasında rahat edemeyen çocukların daha fazla bilgisayar oyunu oynadığını ortaya koydu. Doktor Michael Manos açıklıyor: ”Depresyon geçiren ya da anksiyete sorunu olan bir çocuğun daha fazla oyun oynaması çok normal. Oyun onlar için güvenli, depresyon ve anksiyete belirtilerini gideren bir ortam.”

Araştırma bu alışkanlıktan vazgeçirilen çocuklarda depresyon ve diğer ruh hastalığı belirtilerinin azaldığını gösteriyor. Doktor Manos, şunları söylüyor: ”Yapılacak tek şey var, o da bilgisayar oyunları başında geçirilen süreyi kısıtlamak. Ancak patolojik oyuncular bu kısıtlamaya karşı çıkacaktır. Bu durumda anne babaların ruh sağlığı uzmanlarına başvurması gerekebilir.”

Amerikan Pediatri Akademisi çocukların bilgisayar oyunları, televizyon ve bilgisayar başında geçirdikleri zamanın günde bir saatle sınırlandırılmasını öneriyor. Lise öğrencileri içinse sürenin günde iki saati aşmaması gerekiyor.

Eğlence Yazılımları Birliği’yse araştırmanın sonuçlarına karşı çıkıyor ve sonuçların hatalı olduğunu öne sürüyor.


UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG