Erişilebilirlik

‘Biden Yarışı Canlandırabilir’


‘Biden Yarışı Canlandırabilir’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

Las Vegas’ın en büyük caddesi The Strip’te Hillary Clinton’u destekleyenler mavi, Bernie Sanders’ı destekleyenlerse kırmızıya bürünerek yürüdü. Clinton’ı destekleyen Richard Munk, dış siyasetteki deneyimi ve bilgisi nedeniyle eski dışişleri bakanını desteklediğini söylüyor.

Deborah Thompson ise Sanders’ı destekliyor: ”30 yıllık hemşireyim, dört ülkede çalıştım. Hastaların Amerika’da çok kötü muamele gördüklerine tanık oldum.”

Adaylar tartışma sırasında dış politikadan göçmenliğe, ekonomiden silahlı şiddet eylemlerine birçok konuya değindi.

Peki destekçilere göre tartışmayı hangi aday kazandı? İşte Clinton’ı destekleyen California Milletvekili Judy Chu’nun yanıtı: ”Clinton tartışmanın galibiydi. Silahlı şiddet eylemleri, göçmenlik, ücretli izin gibi konularda fikirlerini çok net bir şekilde dile getirdi. En önemlisi de Clinton’un ilk kadın başkan olma olasılığı.”

Ama Herkes Clinton’u tartışmanın galibi olarak görmüyor.

Bernie Sanders’ın seçim kampanyasını yürüten Ed Schultz’a göre tartışmayı Bernie Sanders kazandı. Schultz, “Sanders tartışılması gereken tüm konuları masaya yatırdı. Tehlike altındaki orta sınıfı gündeme getiren tek aday, Sanders’tı,” diye konuştu.

Eski Maryland eyaleti valisi Martin O’Malley’nin destekçisi Yvette Lewis de, Vali O’Malley’nin öne çıkmayı başardığını düşünüyor.

Virginia eski senatörü Jim Webb ve Rhode Island eyaleti eski senatörü Lincoln Chaffe de tartışmaya katılmıştı. Chaffe, adaylara eşit süre tanınmamasından şikayet etti.

Öte yandan, Başkan Yardımcısı Joe Biden başkanlık yarışına katılma konusunda henüz karar vermedi.

Ancak Biden’ı yarışa katılmaya teşvik eden reklamlar, tartışmanın yapılacağı gün televizyonlarda gösterime girdi.

Joe Biden’ı yarışa katılmaya teşvik eden reklamlar, tartışmanın yapılacağı gün televizyonlarda gösterime girdi
Joe Biden’ı yarışa katılmaya teşvik eden reklamlar, tartışmanın yapılacağı gün televizyonlarda gösterime girdi

Demokrat Parti Ulusal Komitesi’nden Milletvekili Debbie Wasserman Schultz, yeni bir adayın yarışı canlandıracağını savunuyor.

Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi’nden Sean Spicer Hillary Clinton’ın tartışmada başarılı olamadığı için eleştirdi ve “Ben Joe Biden olsam bu performansı gördükten sonra yarışa hemen katılırdım,” diye konuştu.

Clinton ve Sanders destekçileri ise Biden’a şans tanımayacaklarını, kendi adaylarının arkasında durduklarını söylüyor.

XS
SM
MD
LG