Erişilebilirlik

Biden ve Sanders Oturumuna Salgın Damgası 


Corona virüsü salgını nedeniyle adaylar tokalaşma yerine dirseklerini tokuşturarak birbirlerini selamladı.

ABD’nin başkanlık seçimleri için sandık başına gitmesine 8 ay kala Demokrat Parti’den Trump’ın karşısına çıkacak olası aday sayısı ikiye indi. Joe Biden ve Bernie Sanders’ın televizyonda canlı yayınlanan tartışması programı Corona virüsü nedeniyle alınan önlemler kapsamında seyircisiz yapıldı. Gündemde küresel salgın ve Başkan Donald Trump’ın bu krizi nasıl ele aldığı vardı.

Adaylar, tokalaşma yerine dirseklerini tokuşturarak birbirlerini selamladı. İki aday da Trump’ı, Corona krizinin başladığı ilk günlerde durumu hafife alarak bilimadamlarını dinlememekle suçladı. ABD’de virüsü tespitte kullanılan test kiti sayısının yeterli olmayışını eleştiren adaylar bu konuda dünyanın gerisinde kalındığını savundu.

Corona virüsü salgını nedeniyle adayların kürsüleri de yakın yerleştirilmedi
Corona virüsü salgını nedeniyle adayların kürsüleri de yakın yerleştirilmedi

Corona virüsü salgınıyla mücadelede iki adayın da yaklaşımları farklıydı. Biden kriz yönetiminde ordudan yardım almaya sıcak baktığını “ABD halkı sonuç bekliyor devrim değil” sözleriyle ifade etti. Biden salgını ABD’nin saldırıya uğramasına benzetti ve “Savaş halinde krizi yönetmek için gereken her şeyi yaparsınız ve bunu ücretsiz yaparsınız” dedi.

Bernie Sanders da salgının ABD’deki sağlık sistemindeki sorunları ortaya çıkardığını söyledi. Sanders’ın herkes için ücretsiz sağlık sigortası vaadinin işe yaramadığını savunan Biden ise, benzer sistemin İtalya’da sorunu çözmediğini söyledi.

Demokrat aday adayları Pazar gecesi düzenlenen oturumda bir ilki de açıkladı. Biden da Sanders da seçim yarışına kadın bir başkan yardımcısı adayıyla girmeyi vaat etti.

Canlı oturumda iki aday da Trump karşısına Kasım ayında Demokrat Parti’den hangi aday çıkarsa çıksın diğerini destekleme sözü verdi.

XS
SM
MD
LG