Erişilebilirlik

Biden Türkiye Ziyaretini Tamamladı


ABD Başkan Yardımcısı Biden ve eşi Patrik Bartholomew ile görüşürken

Amerika Başkan Yardımcısı Türkiye'den ayrılmadan önce eşi ile birlikte Süleymaniye Camii'ni ziyaret etti ve Patrik Bartholomew ile görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve eşi Pazar günü Türkiye ziyaretinin son gününde Patrik Bartholomew ile görüştü.

Biden, Süleymaniye Camii’ne gitmeden önce İstanbul’da Rum-Ortodoks Aya Yorgi kilisesini ziyaret etti.

Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye temaslarında Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da görüştü. Beylerbeyi Sarayı’nda 45 olarak planlandığı halde yaklaşık dört saat süren görüşmede Irak, IŞİD’le mücadele, Suriye’deki yabancı savaşçılar, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin durumu ve Kıbrıs’ın geleceği konuları öne çıktı.

Erdoğan: ‘Bölgesel konularda fikir birliği içindeyiz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birinci derecede, Suriye ve Irak’taki gelişmeler ile DEAŞ (IŞİD) tehdidi konusunda etraflıca görüşme imkanımız oldu. Gündemde ön planda olan meselelere ilaveten bazı bölgesel ve küresel konuları da değerlendirme fırsatımız oldu. ABD ile fikir birliği içinde olduğumuzu gördüğümüzü memnuniyetle ifade etmek isterim” dedi.

Uluslararası sitemin bölgesel şoklarla sarsıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı, “İşte bu stratejik ortamda ABD ve Türkiye’nin işbirliği önem kazanıyor. Eşgüdüm içerisinde atacağımız adımlarla derinleştireceğiz. ABD ile ilişkilerimiz, ortak değerler ve müşterek menfaatler temelinde karşılıklı saygıya dayalı biçimde günün stratejik şartlarına da uyum sağlayarak gelişiyor. Türkiye-ABD ilişkilerimizin bugün her zamankinden daha kapsamlı ve güçlü olduğuna inanıyorum En üst düzeydeki temaslarımız aynı yoğunlukta devam edecektir” dedi.

Biden: ‘IŞİD’i zayıflatmayı ve yenmeyi konuştuk’

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ise iki dost ve müttefike yaraşır şekilde gayet açık bir görüşme yapıldığını ifade etti. Biden, “Dünyada kolektif olarak çok zorlu konularla yüzleşiyoruz. Suriye ve Irak konularını çok uzun zamandır görüşüyoruz. Uluslararası koalisyonun IŞİD’i zayıflatma ve onu yenme planlarını, Suriye muhalefetini güçlendirme ve Suriye’de Esad’dan uzak şekilde siyasi geçişi bir kez daha görüştük. Ortak stratejiler geliştirdik. Irak’ta aynı görüşlere sahibiz. Yeni ırak hükümetinden memnunuz. Türkiye hükümetinin Irak hükümetiyle diyalog kurmak konusunda liderliğini takdir ediyorum. Türkiye burada çok ciddi liderlik gösterdi” dedi.

1,6 milyon mülteciye kucak açan Türkiye’nin Suriye’de olanlardan dolayı ağır bir insancıl yük taşıdığını vurgulayan Amerika Başkan Yardımcısı, bu kadar yüksek sayıda mülteci ağırlamanın maliyeti yüksek olduğunu ifade etti.

Biden: Kıbrıs’ın çözümü önemli’

Suriye ve Irak’taki savaşa yabancı savaşçıların katılımının önlenmesi konusunda atılacak adımların da konuşulduğunu belirten Biden, Kıbrıs’ta iki bölgeli-iki toplumlu federasyon çabalarını desteklediğini söyledi. Amerikan siyasetinin iki numaralı ismi, “Kıbrıs’ta çözüm için potansiyel vardır. Müzakere masasına odaklanmak gerekmektedir. Doğu Akdeniz’deki enerji potansiyeli göz önüne alındığında işbirliği çok önemlidir. Bizim Türkiye’ye ihtiyacımız var, Türkiye’nin de bize ihtiyacı olduğunu sanıyorum” dedi.

Biden ayrıca Türkiye’nin ve cumhurbaşkanının gösterdiği misafirperverlik için teşekkür etti.

XS
SM
MD
LG