Erişilebilirlik

Biden Kıbrıs’ta Temaslar Yapacak


Amerika Başkan Yardımcısı Joe Biden 20-23 Mayıs arasında önce Romanya’yı ardından da Kıbrıs’ı ziyaret etmeye hazırlanıyor. Biden’in ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Joe Biden eşiyle birlikte önce Romanya’ya gidecek, ardından Kıbrıs’a geçecek.

Başkan Obama’nın yardımcısı Biden, hem Romanya hem de Kıbrıs’ta Rusya’nın Ukrayna’ya yasadışı askeri müdahalesine ve istikrar bozucu tutumuna verilen uluslararası tepki ve ekonomik ilişkileri geliştirme ihtiyacı üzerinde duracağı bildiriliyor. Joe Biden’ın özellikle Translatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı TTIP projesiyle bölgede demokratik kurumların güçlendirilmesi ve Avrupa’da enerji güvenliğini güçlendirmek için ortak çaba gösterilmesi konularını vurgulaması bekleniyor.

Biden Bükreş’te Romanya Cumhurbaşkanı Basescu ve Başbakan Porta’yla görüşecek, sivil toplum örgütleri ve genç liderlerle toplantılar yapacak. Biden ayrıca ortak tatbikat yapan Amerikan ve Romen birliklerini ziyaret edecek. Joe Biden’ın, Amerika’nın, NATO Anlaşması’nın ortak savunmayla ilgili 5’inci Maddesi’ne bağlılığını tekrarlaması ve Romanya’nın bölgesel ve küresel güvenliğe katkısını memnunlukla karşıladıklarını da vurgulaması bekleniyor.

Joe Biden’ın Kıbrıs ziyareti Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anasbtasiadis’in daveti üzerine gerçekleşecek. Biden Lefkoşa’da Kıbrıs Türk ve Rum toplumu liderleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve dini liderlerle görüşmeyi planlıyor. Biden Kıbrıs’ta Amerika’nın adanın iki bölgeli, iki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı kapsamlı bir çözüme desteğini tekrarlayacak. Başkan Yardımcısı Biden’ın, taraflara, bölgede barış ve güvenliğin güçlendirilmesi için anlaşmaya varma yolundaki çabalarını hızlandırmaları çağrısı yapması bekleniyor. Kıbrıs Türk ve Rum toplumu liderleri arasındaki görüşmeler Şubat ayında uzun bir aradan sonra yeniden başlamış ve taraflar yılsonuna kadar bir anlaşmaya varılacağı konusunda iyimser olduklarını söylemişlerdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye’yi Kıbrıs Barış Harekati yüzünden Rum tarafına 90 milyon euro tazminat ödemeye mahkum eden kararına bugün tepki gösteren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Amerika Başkan Yardımcısı Biden'ın Kıbrıs ziyaretini yakından izlediklerini söyledi. Davutoğlu, ziyareti önemsediklerini belirtti ve şöyle konuştu: ''Kıbrıs çözüm parametreleri bellidir. Platform çerçevesinde Biden'in ziyareti önemli bir adımdır. Pozitif gelişmelerdir. Taraflar masaya ciddi olarak gelmelidir" dedi.

Buarada Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry bugün Washington’da Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yannis Kasulides’le görüştü. Kerry ve Kasulides geçen Mayıs’ta da bir görüşme yapmışlardı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon kurulması politikası üzerinde tarafların yaptığı çalışmaları övdü, ABD’nin desteğinin devam edeceği yolunda söz verdi.

“Önümüzdeki haftalarda Lefkoşa’ya ve belki Atina’ya da gidebilirim” diyen Kerry, barış sürecine yardımcı olmak istediklerini, Kıbrıs’ı birçok açıdan stratejik bir ortak olarak gördüklerini belirtti. ABD Dışişleri Bakanı, özellikle Suriye’den kimyasal silahların çıkarılması konusunda Kıbrıs’ın çok yardımcı olduğunu vurgulayan John Kerry, enerji sektöründe de yeni ekonomik fırsatlar olduğuna dikkati çekti.

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Kasulides de Avrupa’da ve özellikle Ukrayna’da ayrıca Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmeler ışığında Kıbrıs sorununun çözümüne öncelik verdikleri için Obama yönetimine teşekkür etti. “Uluslararası toplumun yardımına ve desteğine ihtiyacımız var” diyen Kasulides, Kıbrıs’ta çözüm yönünde ısrarlı olmak için koşulların uygun olduğunu belirtti.
XS
SM
MD
LG