Erişilebilirlik

Biden’ın Yemin Törenine Katılacak Sanatçılar Artıyor


ABD’de 20 Ocak’taki başkanlık yemin törenine yoğun güvenlik önlemleri altında hazırlanırken, günün programı da belli olmaya başladı.

Ünlü şarkıcılar Lady Gaga ve Jennifer Lopez, Biden’ın yemin töreninde yer alacak. Lady Gaga’nın Amerikan milli marşını seslendirecek, Jennifer Lopez ise seslendireceği şarkılarla programda yer alacak. İki yıldız, Kongre'nin Batı cephesindeki podyumda sahne alacak.

Lady Gaga
Lady Gaga

John Legend, Bruce Springsteen ve rock müzik grubu Foo Fighters, yemin töreninin sanal kısmında yer alacak ve performanslarını ekranda sergileyecek. Yemin töreninin bu bölümünde ünlü oyuncular Eva Longoria ve Kerry Washington sunuculuk yapacak.

Günün ilerleyen saatlerinde aktör Tom Hanks, Biden'ın başkanlığını kutlayan 90 dakikalık bir televizyon programı sunacak. Yemin töreni programında yer alacak diğer sanatçılar arasında Justin Timberlake, Jon Bon Jovi, Demi Lovato ve Ant Clemons var.

Corona virüsü salgını etkinliklerin büyük bölümünü sanal ortama taşısa da açıklanan program, Başkan Donald Trump'ın yemin töreninden uzak duran Hollywood'un Washington'a 'geri döndüğünün' ve pek çok büyük ismin yeni başkanı desteklediğinin bir işareti olarak algılanıyor.

Programa göre duayı Georgetown Üniversitesi eski başkanı Rahip Leo O'Donovan okuyacak ve programın Bağlılık Yemini kısmını, Georgia eyaletinden itfaiye eri Andrea Hall yönetecek. İlk ulusal gençlik şairi ödüllü Amanda Gorman, şiir okuyacak. Törende Delaware eyaletinin Wilmington kentindeki Bethel African Metodist Episkopal Kilisesi’nden Rahip Silvester Beaman de bir konuşma yapacak.

Resmi etkinliklerin dışında, her yemin töreninde öne çıkan galalardan biri de sanat eğitimi için bağış toplayan Yaratıcı Koalisyon'un (Creative Coalition) balosuydu. Bu etkinlik tamamen internete taşınsa da yine de çok sayıda yıldız katılacak.

Birçok şehirdeki katılımcıların aynı anda yemek yiyeceği etkinlikte, Jason Alexander, David Arquette, Matt Bomer, Christopher Jackson, Ted Danson, Lea DeLaria, Keegan Michael-Key, Chrissy Metz, Mandy Patinkin ve daha birçok ünlü isim sunuculuk yapacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG