Erişilebilirlik

Biden’ın Gündeminde IŞİD Var


A.B.D. Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın uçağı İstanbul'a vardı

Amerika’nın Sesi İstanbul muhabiri Dorian Jones’un haberine göre, ABD Başkan Yardımcısı Biden, Türkiye’den cihatçıların sınırlarını kullanmasını durdurması için daha çok önlem almasını isteyecek. Ankara ise Amerika’dan Suriyeli Kürt milislerin son kazanımlarını kontrol altına almasını istemeye hazırlanıyor. Türkiye YPG’nin PKK ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle bu grubun sınırına yaklaşmasından rahatsızlık duyuyor.

Brüksel’deki Carnegie Enstitüsü adlı düşünce kuruluşu uzmanı Sinan Ülgen’e göre, gelecek haftaki Suriye barış görüşmeleri Biden için en sorunlu konu olabilir.

Sinan Ülgen, Türkiye’yle Amerika arasında iki konudaki ciddi görüş ayrılığının devam ettiğini söylüyor. Ülgen’e göre, bunların birincisi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın yakın geleceği ve barış sürecinde oynayacağı rol, ikincisi de Viyana’da temsil edilecek muhalefet gruplarının oluşumu. Ülgen, Türk tarafının masada Suriyeli Kürtler’in temsiline sıcak bakmadığını söylüyor.

Biden’ın Türkiye ziyareti sırasındaki sorunlu konulardan biri de Ülgen’e göre insan hakları olabilir.

Amerika, PKK’ya karşı devam eden operasyonlar ve yasaların ihlali gibi konularda Türkiye’yi eleştiriyor.

ABD Başkan Yardımcısı Biden ziyareti sırasında sivil toplum örgütleri ve kuruluşlarının temsilcileriyle de görüşmeler yapacak. Amerika’nın Ankara Büyükelçisi John Bass, geçen hafta PKK’yla barış görüşmeleri başlatılması için imza toplayan akademisyenler hakkında dava açılmasını ve cezalandırılmalarını şiddetle eleştirdi. Ankara’nın Irak’taki Başika Kampı’na Bağdat hükümetinin onayı olmadan asker yerleştirmesi de Türkiye’yle Irak arasında gerginliğe neden oldu. Biden’in ziyareti sırasında bu konuyu da gündeme getirmesi bekleniyor. Kıbrıs sorununa çözüm bulunması konusu da ele alınabilir. İstanbul’daki Süleyman Şah Üniversitesi’nden Cengiz Aktar, Kıbrıs konusunda umutlu.

Aktar, adanın birleştirilmesini amaçlayan görüşmelerin iyi gittiğini ve bu yıl bir anlaşma olabileceğinin özellikle Rum tarafınca dile getirildiğini hatırlatıyor ve Amerikalılar’ın bu konuda çok aktif olduğunu ve Birleşmiş Milletler’le birlikte sorunun çözümü için çaba harcadıklarını belirtiyor.

Uzmanlara göre, Kıbrıs’ın birleştirilmesi görüşmeleri ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da yıllardır önem verdiği bir konu. Biden’ın Türkiye ziyareti 23 Ocak’ta sona erecek.

Biden Türkiye'ye geliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG