Erişilebilirlik

Biden Geçiş Süreci Danışmanlarıyla Görüştü


ABD’de 3 Kasım seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre başkan ilan edilen Joe Biden, 20 Ocak’ta yapılacak yemin töreninin ardından federal hükümeti devralmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu çerçevede Biden, geçiş dönemi danışmanlarıyla biraraya geldi. Biden, Salı günü yaptığı açıklamada da, 26 Kasım Şükran Günü tatili öncesinde bazı önemli atamaları açıklayabileceğini bildirdi.

Başkan Donald Trump, seçimlerin ardından yenilgiyi kabul etmedi ve özellikle seçimlerin başa baş gittiği kilit eyaletlerde bir dizi dava açtı.

Trump, oy verme ve oy sayımı işlemlerinde usulsüzlükler yapıldığını öne sürüyor. Trump, davalar sonucunda seçim sonuçlarının lehine dönmesini ve Beyaz Saray’da ikinci dönemde de kalmaya devam etmeyi umuyor.

Ancak şimdiye kadar Trump ve ekibinin açtığı davaların çoğu reddedildi. Mahkemelerde henüz sonuçlanmamış davalar da var.

Resmi olmayan sonuçlara göre Biden başkan olmak için gerekli 270 Seçici Kurul delege sayısından fazlasını kazandı. ABD’de seçim sonucu halk oylamasına göre değil Seçici Kurul'daki delegelerin oylarına göre belirleniyor. Her eyalet nüfus yoğunluğuyla orantılı sayıda delegeye sahip. Eyaletlerde çoğunluğu kazanan parti o eyaletin delegelerinin oylarını da almış oluyor.

Savunma Bakanlığı'nda geçiş sürecinin ele alınmasına Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Güvenlik Programı Başkanı Kathleen Hicks liderlik edecek.

Dışişleri Bakanlığı’nın devralınmasına Dışişleri Bakanlığı’nın Afrika’dan sorumlu eski bakan yardımcılarından Linda Thomas-Greenfield yardımcı olacak. KeyBank yöneticilerinden Don Graves Maliye Bakanlığı’nın devralınması sürecine, Schmidt Futures Vakfı ekonomik araştırma kıdemli yöneticisi Martha Gimbel ise Ekonomik Danışmanlar Konseyi’ni devralınması sürecine yardım edecek.

Biden, Delaware eyaletinin Wilmington kentinde geçiş süreciyle ilgili çalışmalarını sürdürürken, Başkan Donald Trump, Eski Muharipler Günü’nde başkent yakınındaki Arlington Ulusal Mezarlığı’nı ziyaret etti. Bu, Trump’ın seçim usulsüzlükleriyle ilgili iddiaları ortaya atmasından bu yana kamuoyu önüne ilk çıkışı oldu.

Trump, seçimlerle ilgili şikayetlerine Cumhuriyetçiler’in iddialarını destekler nitelikteki iletilerini Twitter üzerinden paylaşarak devam ediyor.

Ancak Reuters/Ipsos tarafından Salı günü yayınlanan bir anket Amerikalılar’ın neredeyse yüzde 80’inin Biden’ın seçimi hilesiz kazandığı görüşünde olduğunu ve böyle düşünenlerin neredeyse yarısının da Cumhuriyetçi olduğunu ortaya koydu.

Biden Salı günü düzenlediği basın toplantısında Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesinin utanç verici olduğunu söyledi ve bunun Başkan’ın mirasını olumsuz etkileyeceği görüşünü dile getirdi.

ABD seçimlerinde Seçici Kurul delege oyları belirleyici olsa da Biden, resmi olmayan sonuçlara göre halk oylamasında da Trump’ın yüzde 3,2 puanla; yani 5 milyon oyla önünde yer alıyor.

XS
SM
MD
LG