Erişilebilirlik

Biden-Erdoğan Açıklaması Neden İptal Edildi?


ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Tükiye ziyaretinde görüştüğü gazeteci ve akademisyenler grubu arasında Yaman Akdeniz de vardı. Akdeniz, Türkiye'de basın özgürlüğüne savunanların yakından tanıdığı bir isim. Akdeniz'in özellikle Twitter ve Youtuba'a erişim yasaklandığında önce Anayasa Mahkemesi nezdinde daha sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvurular ses getirdi. İfade özgürlüğü konusunda uluslararası birçok konferansa uzman olarak katılıyor.

Amerika'nın Sesi'ne konuşan Profesör Akdeniz'e göre, bu tür görüşmeler yapılması, Türkiye'de olan bitene ne kadar önem verildiğinin bir göstergesi. Akdeniz bu görüşünü, "Biden sadece bizlerle görüşmedi, aynı zamanda bizden önce ayrı ayrı Rakel Dink ve Türkan Elçi ve Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve oğlu Ege ile de görüştü. İfade özgürlüğü toplantısına katılan ve benim de içinde olduğum kişiler de hükümetin asla görüşmek istemediği kişiler” sözleriyle tutumunu destekledi.Yaman Akdeniz, görüşmede Barış için Akademisyenler bildirisiyle ilgili durumu da Biden'a anlatan isim. Akdeniz, konu hakkında Biden'ın yorumunu şöyle özetledi: “Metnin içeriği ne olursa olsun tartışılamayacağını, eleştirilebileceğini fakat soruşturma konusu yapılmaması ve daha da önemlisi kimsenin bu bildiriyi imzalamasından dolayı tehdit edilmemesi gerektiğini vurguladı. Eleştiri hakkının önemine birden fazla defa vurgu yaptı.”

Joe Biden'ın, Türkiye seyahati sırasında programında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinin ardından yapılması planlanan basın toplantısı iptal edildi. Yaman Akdeniz, toplantının neden iptal edilmiş olabileceği yönündeki soruya şu yanıtı verdi: “Gerek ifade özgürlüğü konusu genel olarak, gerek Barış için Akademisyenler konusu olsun; gerek diğer konularda mutabakat sağlandığını düşünmüyorum. Dolayısıyla, ortak bir basın toplantısı yapılmamasının nedeni bu olmalı. Hatta toplantılarının pek de pozitif geçmediğini düşünüyorum. Biden bizimle olan toplantıdaki tavrında özellikle ifade özgürlüğü konusunda şüphe bırakmayacak kadar netti,” dedi.

Biden ve beraberindeki heyetin görüşmede, Türkiye'de olup biteni, siyasi propagandadan arınmış bir şekilde, konunun uzmanlarından dinlemeye ve öğrenmeye çalıştığını söyleyen Akdeniz,“Tabii ki Türkiye’nin sorunlarını ABD çözemez ama demokratikleşmenin çok sancılı bir dönemindeyiz ve AB’nin de çok fazla sesi çıkmıyorken ABD’nin Başkan Yardımcısı Joe Biden aracılığıyla özellikle ifade ve basın özgürlüğüne ne kadar önem verdiğini bu ziyaretle göstermesi önemliydi” diye konuştu.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

XS
SM
MD
LG