Erişilebilirlik

Biden: "Amerika Yeniden Yükseliyor"


ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldiğinden bu yana ilk kez Kongre’de ortak oturuma hitap etti. Başkan Biden ekonomik planlarını öne çıkardığı konuşmasında, ‘’Amerika yeniden yükseliyor’’ mesajını verdi.

ABD Başkanı Joe Biden konuşmasına, "Kriz içinde bir ülke devralışımın üzerinden 100 gün geçti. 100 gün sonra size şunu söyleyebilirim: Amerika riski imkana, krizi fırsata, engeli avantaja çevirerek yeniden ilerliyor'' ifadeleriyle başladı.

Pandemiyle mücadelede göreve geldiğinden bu yana sağlanan ilerlemeyi öne çıkaran Başkan Joe Biden, ''Yemin ederek göreve başladığımda yaşlı nüfusun yüzde 1'inden daha azı tamamen aşılanmıştı. 100 gün sonra yaşlı nüfusun yaklaşık yüzde 70'i aşılanmış durumda'' dedi.

Şimdiye kadar aşılanmayanlara da aşı olmaları çağrısında bulundu.

Ailelere destek planının ayrıntılarını açıkladı

Başkan Biden konuşmasında Amerikalı ailelere, çocuklara ve eğitime yatırım yapılmasını öngören 1,8 trilyon dolarlık paketin ayrıntılarını açıkladı ve plana Kongre'den destek talep etti.

Plan, 2 yıl ücretsiz yüksek okul öğrenim imkanı verilmesini, çocuk bakımı için 225 milyar dolarlık kaynak ayrılmasını ve ailelere çocuk başına en az 250 dolar yardım yapılmasını öngörüyor.

"Orta sınıf" vurgusu

Bu plana mali kaynağın, varlıklı kesime getirilecek vergilerden elde edilmesi bekleniyor.

Konuşmasında ekonomik büyümenin zenginlerin vergi ödemesi yoluyla orta sınıf ve yoksullara yardım edilerek sağlanabileceği görüşünü vurgulayan Biden, ''Bu planlara mali kaynak nasıl sağlanacak? Yılda 400 bin dolardan az kazananlara vergi artışı getirmeyeceğim. Amerikan nüfusunun en zengin yüzde 1'lik kesiminin kendi payına düşeni ödeme zamanı'' diye konuştu.

Şirket yöneticileri ve çalışanların kazandığı para arasındaki uçuruma dikkat çeken ABD Başkanı, ''Amacım kimseyi cezalandırmak değil. Ancak orta sınıfın vergi yükünü arttırmayacağım. Bir araştırmaya göre CEO'lar işçilerin kazandığının 320 katını kazanıyor. Pandemi koşulları daha da kötüleştirdi'' ifadelerini kullandı.

"Amerika'nın hasımlarını haksız çıkarmalıyız"

ABD Başkanı Biden, 6 Ocak'ta Trump yanlılarının Kongre binasını işgal ettiği olaya da değinerek, "Amerika konusunda daha iyimser olmadım. İsyan ve otokrasi ile pandemi ve acı uçurumunun kıyısındaydık ama bizler pes etmedik" dedi.

Başkan Biden ABD'nin demokrasinin işe yaradığını, halkın sorunlarını çözdüğünü ve sonuç verdiğini kanıtlamak zorunda olduklarını ifade etti.

"Demokrasimiz bizi ayrı düşüren yalan, öfke, nefret ve korkuların üstesinden gelebilir mi? Amerika'nın hasımları, dünyanın otokratik liderleri gelemeyeceğini söylüyor. Bizim öfke ve kızgınlıkla dolu olduğumuzu düşünüyorlar. Kongre'ye saldıran kalabalığın fotoğraflarını Amerikan demokrasisinin sona geldiğinin bir kanıtı olarak görüyorlar. Ama yanılıyorlar. Onları haksız çıkarmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Biden: "Amerika Yeniden Yükseliyor"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

George Floyd ve polis reformu mesajı

ABD Başkanı yaklaşık 11 ay önce beyaz polis memuru Derek Chauvin tarafından gözaltına alınırken nefessiz kalarak hayatını kaybeden siyah Amerikalı George Floyd'un ölümüne ve polis memurunun jüri tarafından suçlu bulunmasına değindi.

''Ceza adalet sistemindeki sistematik ırkçılığı ortadan kaldırmak ve polisle onların hizmet ettikleri halk arasındaki güveni yeniden tesis etmek için birlikte çalışmalıyız. Cumhuriyetçiler'in bu konuda kendi fikirleri olduğunu ve Demokratlar'la verimli görüşmeler yaptıklarını biliyorum. Mutabakata varmak için birlikte çalışmalıyız. Bunu George Floyd'un önümüzdeki ay ölümünün ilk yıldönümüne kadar başaralım. Ülke bu reformu destekliyor. Kongre harekete geçmeli'' diye konuştu.

Çin'e mesaj

ABD Başkanı Biden'ın gündeminde Çin'le ilişkiler de vardı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'le yaptığı görüşmelerde Çin'le çatışma istemediklerini ancak Amerika'nın çıkarlarını her yerde savunacaklarını net bir şekilde ilettiğini söyledi.

Başkan Biden, "NATO ile Avrupa’da yaptığımız gibi, Hint-Pasifik bölgesinde güçlü askeri varlığımızı sürdüreceğimizi kendisine söyledim. Bir çatışma başlatmak için değil çatışmayı önlemek için'' ifadelerini kullandı.

Çin'e insan hakları konusunda da mesaj veren ABD Başkanı, ''Xi’ye pek çok lidere söylediğim şeyi, Amerika’nın insan hakları, temel özgürlükler ve ittifakları konusundaki taahhüdünden geri adım atmayacağını söyledim. Hiçbir sorumlu ABD Başkanı’nın temel insan hakları açıkça ihlal edilirken sessiz kalamayacağını ifade ettim” şeklinde konuştu.

Başkan Biden'dan Kongre Hitabında Çin Mesajı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

"Kanseri bitirebiliriz"

Başkan Biden Amerika'nın sağlık ve bilim alanında da dünyaya liderlik etmesi gerektiğinin altını çizdi. ABD Savunma Bakanlığı'nın bünyesinde Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi (DARPA) adlı bir kurumun olduğunu hatırlatan Biden, Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin de (NIH) benzer oluşumlar kurması gerektiğini belirterek bu araştırma dairelerinin Alzheimer, diyabet ve kanser gibi hastalıkların teşhis ve tedavisi için çalışabileceğini belirtti.

"Yatırıma daha fazla değecek bir şey düşünemiyorum" diyen ABD Başkanı, "Kansere son verelim. Bu güce sahibiz" diye konuştu.

"ABD'de silahlı şiddet bir salgın"

ABD'de son dönemde düzenlenen silahlı saldırılara da değinen ABD Başkanı Biden, ülkede silahlı şiddeti bir "salgın" olarak niteledi.

"Bu konuda ilerleme sağlanmasının ne kadar zor olduğunu biliyorum. Amerikan hakını bu silahlı şiddet salgınından korumak için yetkim dahilinde her şeyi yapacağım. Ancak artık Kongre'nin de harekete geçme zamanı" diye konuştu.

ABD tarihinde bir ilk

Başkan Joe Biden’ın Kongre'ye hitabı sırasında bazı ilkler de yaşandı. ABD Başkanı’nın arkasında ilk kez biri Başkan Yardımcısı Kamala Harris diğeri de Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi olmak üzere iki üst düzey kadın hükümet yetkilisi oturdu.

Başkan Biden'ın konuşmasının başında Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i selamlayıp bu tarihi ana değindiği sözleri salondan büyük alkış aldı.

ABD başkanlarının göreve geldikten sonra Kongre'ye hitaben yaptıkları konuşmaya normal koşullar altında çok sayıda kişi ve Kongre üyesi davet edilirdi.

Ancak Başkan Biden'ın görevdeki 100 gününü tamamlamasına bir gün kala yaptığı konuşmayı pandemi sebebiyle salonda yaklaşık 200 kişi izledi.

Cumhuriyetçiler’den “sosyalist hayal” eleştirisi

Demokrat Başkan Joe Biden’ın Kongre’ye hitabında söylediklerine cevaben Cumhuriyetçi Parti adına Güney Carolina Senatörü Tim Scott konuştu.

ABD Senatosu’ndaki tek Cumhuriyetçi Partili siyah Senatör olan Scott, Başkan Biden’ın 1,8 trilyon dolarlık Amerikalı Aileler Planı’na tepki göstererek planın Washington’u “beşikten üniversiteye” kadar hayatın merkezine oturtmayı amaçladığını söyledi.

Cumhuriyetçi Senatör Scott, “Başkan’ın konuşması güzel sözlerle doluydu. Ancak ulusumuz boş vaatlerden daha fazlasına susamış durumda. Mümkün olan en iyi gelecek Washington oyunları ya da sosyalist hayallerle gelmeyecek” dedi.

Güney Carolina Senatörü bir önceki Başkan Donald Trump döneminde Corona virüsüne karşı aşı geliştirilmesi için başlatılan çalışmalara atıfta bulunarak, Biden yönetiminin bir önceki yönetimin başarılarını devraldığını savundu.

Kongre’de polis reformu konusundaki görüşmelerde önemli bir isim olan Cumhuriyetçi Senatör Scott, ırkın siyasi bir silah olarak kullanılmaması gerektiğini savunarak, “Amerika ırkçı bir ülke değil” şeklinde konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG