Erişilebilirlik

Biden'ın Kıbrıs Temaslarında 'Doğal Gaz' Vurgusu


Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıslı Türk ve Rum cumhurbaşkanlarıyla

Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs’ın doğalgaz üretiminde küresel bir merkez olma konusunda ayrıcalıklı bir konumda olduğunu söyledi. Biden bugün KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'yla da görüştü

Biden, Kıbrıs açıklarında doğal gaz yataklarının bulunmasından bu yana, adanın Akdeniz’de kilit bir oyuncu olma özelliği kazandığını da kaydetti.

Adaya 50 yılı aşkın bir süreden beri ilk kez giden Amerika Başkan Yardımcısı olan Biden, Washington’un Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Biden, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon formülüyle adanın yeniden birleştirilebileceğini de ifade etti, ancak Amerika’nın konuyla ilgili mevcut politikalarında bir değişiklik vadetmediğinin altını çizdi.

Güney Kıbrıs yönetimi son bir yıl içinde Amerika ile ilişkilerini güçlendirme yoluna gitti. Bu çerçevede başta Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası ve terörle mücadele operasyonları olmak üzere bir dizi uluslararası konuda Amerika ile işbirliği yaptı.

Biden, Rum tarafıyla temasları sonrasında Türk toplumu liderleriyle görüşmek üzere adanın kuzeyini de ziyaret etti. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ziyaret vesilesiyle Biden’i akşam yemeğinde ağırlıyor.
XS
SM
MD
LG