Erişilebilirlik

Bharara:’ Neden Kovulduğumu Anlayamadım’


Aralarında İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ ın davasının da bulunduğu bir çok üst düzey yolsuzluk soruşturmasını yürüten eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, neden kovulduğunu anlayamadığını söyledi.

Üç ay önce eski ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin atadığı diğer 45 başsavcıyla birlikte görevinden alınan Bharara, istifa etmeyince kovulmuştu. Uzun süre sessizliğini bozmayan Bharara, görevinden alınmasından tam üç ay sonrasında ilk kez bir televizyon yayınına katıldı.

Bharara, ABC televizyonunda canlı yayınlanan “ This Week” programında George Stephanopoulos’un, görevden alınması ve eski FBI Direktörü James Comey konusunda sorduğu çeşitli soruları yanıtladı.

Bharara, Kasım ayında yapılan seçimlerden sonra Başkan Trump’tan alışılagelmişin ötesinde telefonlar aldığını belirterekTrump’ın kendisiyle bir çeşit ilişki kurmaya çalıştığını düşündüğünü söyledi.

Bharara, Başkan Trump’ın görevden aldığı eski FBI Direktörü James Comey'yle olduğu gibi kendisiyle bir diyaloğa girme çabası içerisinde olduğunu düşündüğünü belirterek, başkanla bire bir iletişim kurmaktan rahatsız olduğunu söyledi.

Bharara, bu telefon görüşmelerinde başkanın kendisine süren davalarla ilgili bir talebinin olmadığını belirtti. Bharara, Başkan Trump’ı herhangi bir davayla ilgili olarak kendisine baskı yapmakla suçlayamayacağını ancak bir başkanın üst düzey savcılarla özel iletişim içinde olmasının rahatsızlık verici olduğunu söyledi.

‘Obama beni hiç aramadı’

Bharara, Trump’ın başkan seçilmesinin ardından New York’ta bir araya geldiği Trump’ın kendisine görevde kalacağını söylediğini belirterek, “ Daha sonra Aralık’ta yeniden aradı. Başkanlık görevine başladıktan sonra yeniden aradı. Bu konuşmalarda, 'Nasılsın iyi misin?' diye hal hatır sordu. Benim gibi New York’ta üst düzey davalardan sorumlu bir başsavcıyla kurmak istediği bu diyalog bana çok tuhaf ve garip geldi. Obama beni 7,5 yıl boyunca hiç aramadı. Başkanın ben ve benim gibi başsavcılarla diyaloğa girme isteği doğru değil. Son telefonuna yanıt vermedim. 22 saat sonra da kovuldum” dedi. Bharara, “ Mutluyum, iyi yaşıyorum ama neden kovulduğumu anlayamadım” dedi.

'Yeterli kanıt var'

Eski FBI Direktörü Comey’in doğru söylediğine inandığını da belirten Bharara, “ Bir çok kişi benim gibi onun yalan söylemediğini düşünüyor” dedi. Bharara, Başkan Trump'ın adaleti engelleme suçlamalarıyla ilgili dava açılması için yeterince kanıtın olduğunu belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG