Erişilebilirlik

Beyrut'ta Şiddetli Patlama


Fire and smoke is seen at the site of an explosion in Beirut's southern suburbs January 2, 2014.
Beyrut’un Hizbullah’ın kalesi sayılan güney kesiminde şiddetli bir patlama meydana geldi. Mahalle sakinleri bölgeden alev ve dumanlar yükseldiğini söylüyor.

Patlama sonucu çevre binalarda hasar meydana gelirken ilk haberlere göre dört kişi öldü, yirmiyi aşkın kişi de yaralandı.

Lübnan’ın başkenti, geçtiğimiz aylarda aylarda bombalama olaylarının hedefi olmuştu.
En son geçen Cuma günü yine Beyrut’ta öndegelen bir Sünni politikacı bombalı saldırıda hayatını kaybetmişti.

Muhammet Şatah, saygı duyulan bir ekonomi uzmanı ve eski Başbakan Saad Hariri’nin üst düzey danışmanlarından biriydi. Şatah ayrıca Lübnan’ın Washington büyükelçisi olarak görev yapmıştı.

Bombalı bir aracın patlaması sonucu eski Maliye Bakanı Muhammet Şatah’la birlikte dört kişi hayatını kaybetmişti.
Hükümet binaları yakınında düzenlenen bombalı saldırıda çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Saldırıyı üstlenen olmadı. Ancak Lübnan’da son yıllarda yaşanan şiddet olayları, komşu Suriye’deki iç savaşa bağlanıyor.

Muhammet Şatah, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’a açıkça muhalefet eden görüşleriyle tanınıyor. Şatah’ın ölmeden birkaç saat önce yayınladığı son Twitter mesajında, Esat rejimine destek veren Lübnanlı örgüt Hizbullah’ı eleştirdiği bildirildi.

Eski Başbakan Saad Hariri, saldırıdan Hizbullah’ı sorumlu tuttu. Ancak militan örgüt yayınladığı açıklamada Şatah’ın öldüğü saldırıyı kınadı, bu tarz saldırıların ülkenin istikrarını sabote ettiğini savundu.
XS
SM
MD
LG