Erişilebilirlik

Beyrut’ta İran Büyükelçiliğine Bombalı Saldırı


Beyrut’ta İran Büyükelçiliğini hedef alan ve patlayıcı yüklü araçla girişilen intihar saldırısında İran kültür ataşesi dahil 23 kişi hayatını kaybetti;bir diğer saldırıda da 146 kişi yaralandı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki İran Büyükelçiliği yakınlarında meydana gelen iki ayrı patlamada ilk belirlemelere göre aralarında İranlı diplomatlarında bulunduğu 23 kişi hayatını kaybetti.

Bu olaydan kısa süre sonra Beyrut’un güneyinde bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında ise 146 kişi yaralandığı bildirildi.

Lübnan’da hayatını kaybeden İranlı diplomatın kültür ateşesi Şeyh İbrahim Ensari olduğu açıklandı.

İki saldırının da sorumluluğunu El Kaide bağlantılı Lübnanlı Abdullah Azzam Tugayları üstlendi.

Saldırılar, İran’ın desteklediği Şii Hizbullah örgütünün kalesi olarak bilinen Beyrut’ta meydana geldi. Kent bu yıl içinde en az iki kez daha benzer saldırıların hedefi olmuştu.
Hizbullah örgütü mensuplarının Suriye’deki muhaliflere karşı Esat güçleri yanında savaştığı biliniyor. Saldırı Suriye hükümeti tarafından kınandı.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah geçen hafta, Esat’ı devirmek isteyen Suriyeli muhaliflere karşı savaşan Hizbullah üyelerinin ne kadar gerekiyorsa o kadar Suriye’de kalacakları sözü verdi.

Lübnan sağlık bakanı Ali Hasan Halil, son patlamaları terörist saldırı olarak niteledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG