Erişilebilirlik

Beyrut'ta Çatışmalı Cenaze Töreni


Beyrut’ta güvenlik güçleri ile Başbakan Necip Mikati’nin bürosuna saldırmaya çalışan göstericiler arasında çatışma çıktı.

Öldürülen istihbarat şefinin cenaze töreni sonrası Mikati’nin istifasını isteyen bir grup göstericinin yolu zırhlı araçlara binmiş askerler tarafından kesildi. Askerler göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı ve gözyaşartıcı bomba attı.

İstihbarat şefi Tuğgeneral Vissam el Hassan’ın Şam’ın Şehitler Meydanında düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi katıldı.
Cuma günü bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda el Hassan ile birlikte sekiz kişi hayatını kaybetmişti. Hristiyanlar’ın yaşadığı Doğu Beyrut’ta meydana gelen patlamada çok sayıda kişi yaralanırken çevre evlerde ağır hasar meydana gelmişti.

Lübnan basını saldırının hedefinin Sünni olanh Vissam el Hasan olduğunu bildiriyor. El Hasan, bir süre önce Suriye yanlısı bir politikacının tutuklanmasıyla sonuçlanan bir başka bombalı saldırı hazırlığını soruşturma emri vermişti.
Eski Başbakan SaadHariri ve Dürzi muhalefet lideri Velid Canbolat, saldırıyla ilgili olarak Suriye devlet Başkanı Beşar Esad’ı suçluyor.

Bombalı saldırı, Suriye’deki iç savaşın ülke dışına sıçramasının bir göstergesi olarak yorumlanıyor. 19 aydır devam eden iç savaşta hayatını kaybeden Lübnanlılar da bulunuyor.
Patlama ayrıca, Şubat 2005’te Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’yi hedef alan benzer bir saldırıyı hatırlatıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG