Erişilebilirlik

Beyrut'ta Ucuz Estetik Ameliyatları Çok Popüler


Beyrut'ta Ucuz Estetik Ameliyatları Çok Popüler

Plastik cerrahi Lübnan’da son yıllarda çok popüler bir hale geldi. Doktorlar estetik operasyonların maliyetinin düşük olmasının çeşitli ülkelerden kadınların Lübnan’a seyahat etmesine yol açtığını söylüyor.Marie Reine Akl burun ameliyatından iki hafta sonra kontrol için doktora gelmiş. Akl, “Burnumdan hep estetik ameliyat olmak isterdim ama korkuyordum. 27 yaşında cesaretimi topladım. Ailem de destek verdi. Herkes estetik ameliyat oluyor ve hiçbir sorun yaşamıyor. Bunu düşünerek ameliyat olmaya karar verdim,” diyor. Akl burnundaki çıkıntıyı aldırmak üzere Hazmieh Uluslararası Tıp Merkezi’nde görevli doktor Elias Chammas’a gitmiş. “Pişman değilim,” diyen genç kadın şöyle devam ediyor: “Çünkü burnum güzel değildi. Şimdi çok güzel oldu ve kendimi daha çok beğeniyorum. Bir gün evlenir ve bir kız çocuğu sahibi olursam ben de kızımı gerekirse ameliyat olması için cesaretlendireceğim. Doktora kendi elimle götüreceğim.”

Lübnan Plastik Cerrahi Derneği kendilerine yapılan başvurularda artış olduğunu doğruluyor. Doktor Chammas’ın başında bulunduğu klinikte 23 cerrah görev yapıyor. Chammas, “Plaja gittiğinizde burnu sargılı bir sürü kadın görebilirsiniz. Restorantlarda da burnu hatta göğsü ameliyatlı kadınlar görmek mümkün. Hastaneye başvuran hastaların sayısı üçe katlandı,” diye konuşuyor.

Chammas günde bir kaç tane operasyon yapıyor. Bunlar burun ameliyatından yağ aldırmaya kadar çok çeşitli. Chammas Lübnan’daki turistik merkezlerin ve serbest yaşantının yabancı hastalara da cazip geldiğini söylüyor. Zeyna Al Haj, İmage Concept adlı şirketin sahibi. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki şirket Lübnan’a estetik ameliyat turları ve tatiller düzenliyor. Haj şöyle konuşuyor: “Lübnan savaştan sonra estetik cerrahi alanında büyük ilerleme sağladı. Doktorlar deneyimleriyle büyük saygınlık kazandı, uluslararası alanda tanındı.”

Chammas bu deneyimin ucuz fiyatlarla birleştiğinde Lübnan’ı estetik ameliyat cenneti haline getirdiğini söylüyor. Avrupa’da 7 bin dolar olan bir burun ameliyatı Lübnan’da 2600 dolara yapılabiliyor. Lübnan Turizm Bakanlığı Image Concept gibi şirketlerin, ülkeyi bir estetik cerrahi cenneti olarak göstermesini destekliyor.

XS
SM
MD
LG