Erişilebilirlik

Beyrut'ta Çifte Bombalı Saldırı


Beyrut’un Burç El Baracne banliyösünde düzenlenen çifte bombalı intihar saldırısında en az 41 kişi öldü, 200 civarında kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi

Burç El Baracne, Beşar Esat’a destek veren Hizbullah’ın kontrolündeki bir Şii semti.

Polis, olayda iki dakika arayla iki patlamanın yaşandığını, bombası patlamayan üçüncü bir saldırganın cesedinin de enkaz altından çıkarıldığını açıkladı. Ayrıca dördüncü bombacının sağ ele geçirildiği ve sorgulandığı belirtiliyor.

Saldırıdan kurtulanlar kan içindeki bedenlerin her yere yayıldığını söylerken, görgü tanığı bir kişi olay sırasında dünyanın sona erdiğini sandığını söyledi.

Hizbullah sözcüsü Hüseyin El Halil, saldırının ardında kimin olduğunu bilmediklerini ancak IŞİD’in bünyesindeki canavarların bu tür operasyonlar gerçekleştirdiğini söyledi.

El Halil, bu saldırının, Hizbullah’ın IŞİD’e yönelik operasyonlarını durdurmayacağını belirtti ve “Bu aramızdaki ufak bir çatışma değil, uzun bir savaş” diye konuştu.

Beyrut’un Burç El Baracne semti daha önce de terör saldırılarına hedef olmuştu. Sünni militanlar bundan sonra da saldırılar gerçekleştirecekleri yönünde tehditler savurdu.

Lübnan Eski Başbakanı Saad Hariri, saldırıları “alçakça bir terör saldırısı” olarak niteledi. Hariri, Twitter’da sivilleri hedef almanın iğrenç ve kabullenilemez bir eylem olduğunu yazdı.

Birleşmiş Milletler’in Lübnan Özel Koordinatörü Sidrig Kaag da saldırııyı kınayanlar arasındaydı. Kaag, Lübnan’ın birliğinin, istikrarının ve güvenliğinin her dönemde desteklenmesi ve korunması gerektiğini belirtti.

XS
SM
MD
LG