Erişilebilirlik

Beyrut Saldırılarıyla İlgili 9 Kişi Yakalandı


Lübnan’da güvenlik güçleri, terör saldırısı planlarıyla ilgisi olduğundan şüphelenilen çoğu Suriyeli dokuz kişiyi tutukladı. Yetkililer, şüphelilerin, geçen hafta Beyrut’ta girişilen iki saldırıyla ve köktendincilerin Lübnan’a kaçak olarak sokulmasıyla bağlantısı olduğunu düşünüyor.

Lübnan İçişleri Bakanı Nihat Meşnuk, tutuklamalarla ilgili açıklamayı, Beyrut’un güneyindeki banliyölerden birinde 43 kişinin ölümüne, 200 kişinin de yaralanmasına neden olan ikiz saldırılardan üç gün sonra yaptı.

Bakan Meşnuk, düzenlediği basın toplantısında, tutuklananların yedisinin Suriyeli, ikisininse Lübnanlı olduğunu söyledi. Meşnuk ayrıca tutuklananlardan birinin intihar bombacısı olduğundan, bir diğer kişininse yanındakileri Suriye sınırından kaçak olarak Lübnan’a geçirdiğinden şüphelendiklerini belirtti.

Bakan Meşnuk’a göre militan örgüt Hizbullah tarafından işletilen Resul El Azm hastanesine saldırı düzenleme hazırlığı içinde olan zanlılar, yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle bu planlarından vazgeçti. Zanlılar bunun yerine iş çıkışı saatine denk geldiği için kalabalık olan hastaneye yakın caddelerden birini hedef aldı. Bakan Meşnuk, saldırıyı beş intihar bombacısının düzenlemesinin planlandığını ancak saldırganlardan birinin tutuklandığını, ikisininse Lübnan’a giriş yapmadığını belirtti.

Saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlenmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG