Erişilebilirlik

Beyaz Saray’dan Rusya’ya Uyarı


Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Rusya’nın Kırım’a müdahalesinden ‘derin kaygı’ duyduklarını söyledi, Moskova’dan Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı göstermesini istedi

Beyaz Saray, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi için Moskova’yı uyardı. Rusya ise AB liderlerine, Ukrayna’daki durumun “normalleştirilmesinin” gerekli olduğu çağrısı yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, bugünkü basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Kırım özerk bölgesine müdahalesinden “derin kaygı” duyduklarını söyledi. Sözcü, Dışişleri Bakanı John Kerry dahil diğer Amerikalı yetkililerin Ukrayna’ya Rusya tarafından yapılacak askeri bir müdahalenin büyük bir hata olacağı yolundaki sözlerini de tekrarladı.

Carney, Kırım’a Rusya’nın müdahalesi konusunda gelen bilgileri netleştirmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Bu arada Kremlin’den yapılan bir açıklamada, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’la telefon görüşmesi yaparak Ukrayna’daki durumu ele aldığı bildirildi. Yapılan açıklamada, görüşmelerde Ukrayna’da şiddetin sona erdirilmesi ve durumun bir an önce normalleştirilmesi konularının ele alındığı kaydedildi.

Yine dün Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin’in hükümet yetkililerine Kiev’deki liderlerle ticaret, ekonomik ve diğer ikili bağların devamı yolunda temaslarını sürdürmeleri yolunda talimat verdiği bildirilmişti.

İçişleri Bakanı “işgali” Facebook’dan duyurdu

Ukrayna İçişleri Bakanı Rus askerlerinin Kırım’daki iki önemli limanın kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı. Medyada yer alan bir habere göre de Ukrayna Sahil Güvenlik Karargahı Rus birliklerince kuşatma altına alındı.

İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada durumu askeri işgal olarak tanımladı. Avakov, silahlı Rus askerlerinin Sivastopol’daki Belbek Havaalanı’na ulaşımı engellediğini de söyledi. Kentte Rusya’nın bir deniz üssü bulunuyor.

Silahlı bazı gruplar da Kırım’ın başkenti Simperofol’deki uluslararası havaalanında devriye gezmeyi sürdürüyor.

Simperofol’de bulunan Amerika’nın Sesi muhabirlerinden Elizabeth Arrott silahlı grupların kamuflaj kıyafetleri giydiklerini ve otomatik silahlar taşıdıklarını söyledi. Arrott, havaalanında durumun sakin olduğunu, uçuşların aksama olmadan devam ettiğini söyledi.

AP haber ajansı da Ukrayna Sınır Muhafaza Komutanlığı açıklamasına dayandırdığı haberinde, sahil güvenlik karargahının 30 Rus askeri tarafından kuşatıldığını yazdı. Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı bilinmiyor.

Rus resmi haber ajansları ise haberleri yalanladı.

Geçici Cumhurbaşkanı Olekxandr Turhnyov, ulusal güvenlik kurulunu olağanüstü toplantıya çağırdı. Parlamento da Rusya’ya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi çağrısında bulundu.

Dün silahlı bazı gruplar Kırım’da resmi binaları işgal etmiş, binalara Rus bayrakları dikmişlerdi.

Dün gece geç saatlerde Amerika Başkan Yardımcısı Joseph Biden, geçici başbakan Arseniy Yatsenyuk’u telefonla aradı. Biden, yeni hükümetin kurulmasını tebrik etti ve ülkesinin Ukrayna’ya destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Ukrayna parlamentosu, Batı yanlısı muhalefet lideri Yatsenyuk’un geçici hükümetin başbakanı olarak onayladı.

Yatsenyuk, Yanukoviç’i milyarlarca doları zimmetine geçirmekle suçluyor. Yatsenyuk, 70 milyar doların son üç yıl içerisinde offshore hesaplara aktarıldığını söylüyor. Ukrayna’ya verilen 37 milyar dolarlık kredinin de kayıp olduğunu iddia ediyor.

Bu arada Cenevre’deki yetkililer, Yanukoviç ve oğlunun para akladığı iddialarını belirlemek üzere soruşturma başlattı.

İsviçre hükümeti ayrıca 20 Ukraynalı yetkilinin mal varlıklarını dondurduğunu açıkladı.

IMF ve AB yerinde incelemeler yapmak üzere Ukrayna’ya ayrı ayrı heyet gönderiyor. Amerika da 1 milyar dolarlık borç garantisi vermeyi planlıyor.

Rusya’nın Ukrayna sınırında geniş çaplı bir tatbikat başlatması ve bölgeye savaş uçakları göndermesi Ukrayna, AB ve Amerika’da kaygıyla karşılandı.

Kırım parlamentosu da dün, bölgesel hükümetin feshini ve Kırım’ın Ukrayna’ya bağlı kalıp-kalmayacağını belirlemek üzere referandum yapılmasını kararlaştırmıştı. Referandum 25 Mayıs günü yapılacak. Aynı gün Ukrayna’da cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG