Erişilebilirlik

Beyaz Saray’dan Irak’a Tam Destek


IŞİD militanlarının son saldırılarını kınayan Beyaz Saray, bu tehdidin sona erdirilmesinde Irak hükümetine ve halkına yardım sözü verdi

Beyaz Saray, IŞİD militanlarının Irak’taki son saldırılarını kınadı. Yapılan yazılı açıklamada ölenlerin ailelerine başsağlığı dilendi ve IŞİD’in Irak ve bölge için oluşturduğu tehdit karşısında Irak halkına yardım sözü verildi.

Açıklamada, IŞİD’in Musul ve çevresindeki son saldırılarının, aşırılık yanlılarının insanları öldürmek ve yıkıcı eylemlerde bulunmaktan başka bir amacı olmadığını bir kez daha gözler önüne serdiği kaydedildi.

Beyaz Saray açıklamasında, Amerika’nın IŞİD’a karşı mücadele etmek üzere birlik olan siyasi yelpazedeki tüm Iraklı liderlerin yanında yer alacağı vurgusu da yapıldı.
Aynı açıklamada, yeni açıklanan Terörle Mücadelede İşbirliği Fonu’na destek vermesi için Kongre ile yakın çalışma içine girileceği de kaydedildi.

Açıklamada, Irak’la mevcut Stratejik Çerçeve Anlaşması dahilinde de Irak hükümetine, yapılan yardımların devam ettirileceği, ihtiyaç doğarsa Bağdat hükümetine IŞİD’i durdurma ve etkisiz hale getirme yolundaki çabaları için bu yardımların daha da artırılacağı da dile getirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Musul’da Türk Başkonsolosluğu’nun Irak ve Şam İslam Devleti militanlarınca ele geçirilip çok sayıda kişiyi rehin almasını, ‘alçakça saldırı’ diye yorumladı ve ‘en sert şekilde kınadığını’ bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, iki ülke dışişleri bakanları John Kerry ve Ahmet Davutoğlu’nun bir telefon görüşmesi yaptığını, görüşmede Musul’da giderek kötüleşen durum ve IŞİD’in saldırısının ele alındığını bildirdi. IŞİD’in saldırısını “alçakça” diye yorumlayan Psaki, “bu saldırıyı en sert şekilde kınıyoruz” diye konuştu.

Günlük basın brifinginin başında bir açıklama yapan Psaki, “Türkiye ve uluslararası toplumun rehin alınan diplomatik personelin serbest bırakılması çağrılarına katılıyoruz” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:06 0:00
XS
SM
MD
LG