Erişilebilirlik

Beyaz Saray'da Kritik Görüşme


Başkan Barack Obama, Beyaz Saray’da görüştüğü İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya İsrail’in güvenliğine verdiği desteğin “kaya kadar sağlam” olduğunu söyledi.

İki lider görüşmede özelikle İran’ın nükleer silah edinmesini önleme yollarını ele aldı.

Netanyahu’nun ziyareti İran’ın nükleer programıyla ilgili küresel kaygıların arttığı ve İsrail’in bir askeri saldırı olasılığının gündeme geldiği bir döneme rastlıyor.

Obama, görüşme öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada Amerika ve İsrail’in İran’ın nükleer faaliyetlerine karşı atacakları adımları koordine etmede “zor aylar” geçirmeyi beklediğini belirtti. İran, nükleer silah geliştirdiği iddialarını reddediyor, nükleer programının barışçı olduğunu savunuyor.

Obama, İran ile ilgili nükleer uyuşmazlığı hala diplomatik yoldan çözme fırsatı olduğunu, bunu hem kendisi hem de Netanyahu’nun tercih ettiğini söyledi. Ancak Obama, İran’ın nükleer silah edinmesini önlemede askeri dahil tüm seçeneklerin masada olduğu görüşünü tekrarladı.

Başkan Barack Obama, İran’ın nükleer silah edinmesini önlemek için askeri dahil tüm seçenekleri masada tutmaya devam ettiğini açıkladı.

Netanyahu ise İsrail’in kendisini savunma ve kendi kaderini tayin etme hakkını koruması gerektiğini vurguladı. İki ülkenin İran’ı ortak düşman olarak gördüğünü belirten Netanyahu, Amerika’ya İsrail’e verdiği destek için teşekkür etti.

Obama, bir gün önce Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesinde yaptığı konuşmada sorunun diplomasi yoluyla çözülmesini tercih ettiğini vurguladı.

Obama nüfuzlu Yahudi lobisinin üyelerine İran ile “çok fazla savaştan söz etmenin” doğru olmadığını, bunun petrol fiyatlarını yükselterek sadece İran’a yaradığını söyledi ve İran hükümetinin nükleer programını finanse etmek için petrol gelirine ihtiyacı olduğunu hatırlattı.

Obama ”Şimdi tehditler savurma zamanı değil; ekonomik baskıyı arttırma ve İran’ın nükleer silaha sahip olmasına karşı kurulan uluslararası koalisyonu sürdürme zamanı”şeklinde konuştu.


XS
SM
MD
LG