Erişilebilirlik

Beyaz Saray'da ABD-AB Zirvesi


Beyaz Saray'da ABD-AB Zirvesi

Avrupa Birliği liderleri Başkan Barack Obama ile yaptıkları toplantıda borç krizini çözmek için 17 ülkeden oluşan euro bölgesinde daha sıkı ekonomik bütünleşme sağlayacakları sözüverdi.

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso euro kullanan ülkelerde hükümet harcamaları üzerinde tek tip, bağlayıcı denetim kurulmasını istedi. Van Rompuy, Aralak başında yapılacak AB zirvesine yeni euro bölgesi ekonomik planını çizecek bir “yol haritası” sunulacağını açıkladı.

Barroso, Beyaz Saray’daki toplantıdan sonra yaptığı açıklamada “Avrupalı liderlerin mevcut sorunları aşmada kararlı olduklarını” belirtti.

Obama ise Amerika’nın Avrupa’ya borç krizine çözmede yardım için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu söyledi. Ancak Obama, Amerika’nın ne gibi adımlar atacağını açıklamadı.

Öteyandan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD euro bölgesi ülkelerinin ekonomik durgunluğa düşmek üzere olduğunu vurgulayan bir rapor yayınladı.

OECD raporunda euro para birimini kullanan 17 ülkenin yılın son üç ayında yüzde bir ve 2012’nin ilk çeyreğinde de binde dört küçüleceğini tahmininde bulundu. 34 gelişmiş ülkenin siyasi forumu olan OECD, Avrupa Merkez Bankasının borç krizine kararlı bir şekilde müdahele etmesi gerektiğini savundu.

İtaly, İspanya ve diğer ülkelerdeki borç sorunu uluslararası piyasaları sarsarken kıtanın lideri olan Almanya ve Fransa yeni bir mali anlaşma üzerinde görüşmeler başlatıyor. Anlaşma, euro bölgesinde bütçe disiplinini sağlama zorunluluğu getiriyor. Birçok Avrupa ülkesi bu tür bir uygulamaya kendi bütçelerini kontrol etme egemenliklerini kaybedecekleri korkusuyla karşı çıkıyordu.

XS
SM
MD
LG