Erişilebilirlik

Beyaz Saray Yetkilisi: 'Siber Saldırı Tehdidi Arttı'


Beyaz Saray Yetkilisi: 'Siber Saldırı Tehdidi Arttı'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Beyaz Saray'da iç güvenlikten sorumlu ulusal güvenlik danışman yardımcısı Lisa Monaco Başkan Barack Obama’yı Ebola’dan kasırgalara kadar ulusal güvenlikle ilgili her konuda bilgilendiren bir isim. Monaco, siber saldırı tehdidinin arttığını söylüyor.

Bilgisayar korsanlarının sayısı artıyor. Bunlardan bazıları bağımsızken bazıları da başka ülke yönetimleri için çalışıyor. Hacker’lar kimlik hırsızlığı dahil bir dizi taktik uyguluyorlar. Monaco, bu durumun yakın, orta ve uzun dönemde endişe kaynağı olacağını belirtiyor.

Monaco, “Bu, eyaletler, yerel ve bölge seviyesinde yönetilen bir yapı. Sistem federal yönetimin tekelinde değil, yaygın ve çeşitli, yani siber güvenlik açısından sadece bir merkezden kontrol ediliyor olmaması iyi bir şey” diyerek insanların Amerikan seçim altyapısının sağlam olduğunu bilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Sistemle ilgili kontroller de Amerikan oy verme sistemini aksatmayı zorlaştırıyor. Ancak Monaco, yine de tedbiri elden bırakmamak gerektiğine işaret ediyor.

Yetkililer, bugüne kadar herhangi bir şekilde seçim sonucunu etkilemeye dönük bir girişimi tespit etmediklerini de söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG