Erişilebilirlik

Beyaz Saray ve John Kerry'den Suikaste Kınama


Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’ı hedef alan suikasta Dışişleri Bakanı John Kerry ve Beyaz Saray’dan kınama geldi.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Büyükelçinin öldürülmesiyle ilgili olarak hem Türkiye’ye, hem de Rusya’ya yardıma hazır olduğunu söyledi.

Kerry yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastını kınıyoruz,” dedi. Kerry, Rusya ve Türkiye’ye bu alçak saldırıyı araştırmak için yardıma hazırız” ifadelerini kullandı. Kerry, saldırının ayrıca ülkelerin dünya genelinde kendilerini temsil etme hakkına yapılmış bir saldırı olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan yazılı açıklamada da “Amerika, Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi’ni hedef alan suikastı kınıyor” denildi.

Price açıklamasına, “Duygularımız ve dualarımız Büyükelçi Karlov’la diğer kurbanların aileleri ve sevdikleriyle. Rus halkı ve hükümetine taziyelerimizi sunuyoruz,” diye devam etti.

"Diplomatlara yönelik bu çirkin saldırının kabul edilemeyeceğinin" altı çizilen Beyaz Saray açıklamasında, “Terörizmin her türüyle mücadele kararlılığı konusunda Rusya ve Türkiye’ye desteğimiz tam” ifadesine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de saldırıyı kınamıştı. Saldırıyı Amerikan Savunma Bakanlığı da kınadı.

Reuters haber ajansı, Başkan Barack Obama'nın, Rus büyükelçiye suikastla ilgili olarak ulusal güvenlik danışmanlarınca bilgilendirildiğini açıkladı.

Kirby: ‘Terör ihtimalini göz ardı etmiyoruz’

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u hedef alan suikastla ilgili olarak “terör ihtimalini göz ardı etmediklerini” bununla birlikte yetkililerin soruşturmayı tamamlamasının beklenmesi gerektiğini söyledi.

Kirby basın toplantısının başında, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin saldırıyla ilgili açıklamasını okudu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde konuşan Kirby, suikastın üzerinden yalnızca birkaç saat geçtiğini, suikast kurbanın büyükelçinin ailesinin ve yaralananların yasta olduğunu, kesin hüküm verilmemesi gerektiğini belirtti. Kirby suikast anının videosunu izlediğini ve failin ağzından çıkan sözleri duyduğunu da kaydetti. Arapça ve Türkçe bağıran fail “Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın” demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Rus Büyükelçinin Öldürülmesine Kınama
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:29 0:00

Kirby, Suriye krizinin sona erdirilmesi, ateşkes ilanı, insani yardımların ve siyasi görüşmelerin sürdürülmesi konusunda Rusya, Türkiye ve İran’ın sürdürdüğü çabalara destek verdiklerini açıkladı.

Rus büyükelçiliğine saldırının yapıldığı Çankaya Belediyesi’ne ait Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin hemen karşısında bulunan Amerikan Büyükelçiliği’nde giriş çıkışlar yasaklanmış, güvenlik durumu arttırılmıştı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, güvenlik durumunda bir değişiklik olmadığını bildirdi.

Gazeteciden 'Gülen' imasına Kirby'den yanıt

Brifingdeki gazetecilerden birinin, Türkiye’de Amerika’yı Fethullah Gülen’i korumakla suçlayan kesimlerin saldırıdan Amerika’yı sorumlu tutabileceği olasılığını sorması üzerine Kirby, Türkiye’de demokratik seçimle iktidara gelen hükümete destek verdiklerini; suikasttan ya da 15 Temmuz’daki başarısız darbeyle ilişkilendirilen bir olaydan Amerika’nın herhangi bir şekilde sorumlu tutulabileceği imasının gerçeklerle uyuşmayacağını söyledi.

Öte yandan Reuters haber ajansı, Fethullah Gülen'in danışmanı aracılığıyla Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a düzenlenen suikastı kınadığını açıkladı.

Pentagon da kınadı

Saldırıya Amerika Savunma Bakanlığı’ndan da bir kınama geldi. Pentagon sözcüsü Peter Cook, Rus Büyükelçisi’ne düzenlenen suikastı kınadıklarını açıkladı, “Duygularımız kurbanlar ve aileleriyle” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG