Erişilebilirlik

Beyaz Saray: 'Türk Müttefiklerimizin Yanındayız'


Washington, Suriye’yle yaşanan son krizin ardından hem Birleşmiş Milletler, hem de NATO nezdinde Ankara’ya desteğinin tam olduğunu bildirdi.

Sınırın Suriye tarafından Türkiye’ye havan topu ateşi açılması ve beş sivilin ölmesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Türk müttefiklerimizin yanındayız” ifadesine yer verildi.

Beyaz Saray sözcüsü Tommy Vietor, “Tüm sorumlu uluslar (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad’ın çoktan görevden ayrılmış olması, ateşkes ilan etmesi ve uzun süredir bekleyen siyasi geçiş sürecini başlatmış olması gerektiğini bilmeli,” diye konuştu.

Türkiye’ye tam destek veren Beyaz Saray açıklamasında, Washington’un Ankara’yla yakın temas halinde olduğuna da dikkat çekildi.

Clinton: ‘Sorumlu uluslar Esad’ı çekilmeye ikna etmeli’

Benzer bir mesaj Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’dan da geldi. Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Bakan Ahmet Davutoğlu’nun Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la telefon görüşmesine yer verildi.

Clinton görüşmede Davutoğlu’na güvence verirken, saldırıdan dolayı öfke ve kayıplardan dolayı da üzüntü duyduğunu bildirdi. Yaşananların çok tehlikeli bir durum olduğuna dikkati çeken Amerika Dışişleri Bakanı, “Tüm sorumlu uluslar birlik olarak Esad rejimini ateşkes ilan etmeye, kendi halkına saldırmaya son vermeye ve siyasi süreç başlatmaya ikna etmeli” diye konuştu.

Türkiye olayın ardından Suriye’ye misilleme saldırısında bulundu.

Suriye tarafından atılan havan mermilerinin Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine isabet etmesi sonucu dördü çocuk beş sivilin hayatını kaybetmesi ve 10'u aşkın kişinin yaralanması olayı, Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın günlük olağan basın brifinginde de gündeme geldi.

Bakanlık sözcüsü Victoria Nuland, kendisine yöneltilen soru üzerine "Bu durum Türkiye'nin egemenlik haklarının ihlalidir ve bunu şiddetle kınıyoruz. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz" dedi.

Pentagon: ‘Suriye rejiminin çürümüş tavrı’

Suriye’nin saldırısını kınayan Amerika Savunma Bakanlığı da durumu yakından izlediklerini bildirdi.

Pentagon sözcüsü George Little saldırıyı, “Suriye rejiminin çürümüş tavrının yeni bir örneği” diye tanımladı ve “Bu rejim gitmeli” diye konuştu. Suriye saldırısında yaşanan can kaybından dolayı üzüntü duyduklarını bildiren Little, Türkiye’yi “güçlü müttefik” diye niteledi.
XS
SM
MD
LG