Erişilebilirlik

Beyaz Saray: "Türk Halkının Yanındayız"


Beyaz Saray: "Türk Halkının Yanındayız"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00

Beyaz Saray, Ankara’daki terör saldırısını bir kez daha kınarken, Türk hükümeti ve Türk halkının yanında oldukları mesajını verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, NATO müttefiki Türkiye’nin kendisini ve halkını savunma hakkını desteklerini belirtti.

ABD olarak Suriye içerisindeki siyasi kaosun bölgede istikrar bozucu etkilerinin olabileceği yönünde yıllardır uyarılarda bulunduklarına işaret eden Earnest, Ankara’daki saldırının da bunun son örneği olduğunu söyledi.

Earnest, IŞİD’e karşı mücadelede Türkiye’nin bugüne kadar ortaya koyduğu işbirliğine değer verdiklerini kaydederek, “Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadelemizde bugünkü kadar sorumluluk almasından önce de, Suriye sınırında görülen istikrarsızlığın ülke için iyi olmadığını söylüyorduk. Bu nedenle sınırın güvenlik altına alınması için Türklerle birlikte çalışmaktayız” diye konuştu.

Earnest, bu konuda hala yapılması gerekenler olduğunu ve bu zorlu zamanda Türklerin yanında yer almaya devam edeceklerini belirtti.

Saldırıdan PKK’nın mı sorumlu olduğunun sorulması üzerine Earnest, kimin sorumlu olduğu konusunda kesin bir neticeye ulaşmadıklarını ifade ederken, hem saldırıyla ilgili soruşturmalarda hem deülkeyi gelecekte bu tür terör saldırılarından korumaya yönelik gerekli adımları atma çabalarında Türkiye’yi desteklediklerini yineledi.

Amerikan basınındaki yansımalar

Ankara’daki saldırı Amerikan basınında da geniş yer buldu.

Saldırının sorumlusu olarak PKK’yı işaret eden bulguların olduğu yönündeki açıklamalara atıf yapılan haberlerde, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK mevzilerini vurmasıyla ilgili detaylar aktarıldı.

Gazetelerdeki haberlerde, bu son saldırının, teröristlerin otobüs durakları gibi sivil nüfusun kalabalık olduğu noktaları hedef alma yönünde bir taktik değişikliğine gittiğini gösterdiği yorumu yapıldı.

NY Times gazetesi haberinde, Türkiye’nin Ortadoğu’da gittikçe büyüyen kaosu kontrol altına almaya çalışan bir ülkeyken, kendisini şimdi giderek artan biçimde şiddet sarmalının içinde bulduğu değerlendirmesine yer verdi.

Haberde, saldırının sivilleri hedef alarak, şiddetin büyük şehirlere de yayıldığı korkusu yaratmayı amaçladığı görüşü dile getirildi.

Amerika’nın PYD’ye desteğinin Türkiye’de yarattığı rahatsızlığa işaret edilen haberde, bu saldırıdan sonra Türkiye ile Amerika arasında yeni gerilimlerin ortaya çıkmasının muhtemel olduğu yorumunda bulundu.

Wall Street Journal gazetesi de, saldırının ardından Türkiye’nin PKK militanlarına karşı çok daha güçlü adımlar atmasının beklendiğini yazdı.

XS
SM
MD
LG