Erişilebilirlik

Beyaz Saray Sözcüsü’nden İran’a Sert Eleştiriler


Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, yeni yılın ilk basın toplantısınaa İran’daki gösterilere Amerikan hükümetinin verdiği desteği dile getirerek başladı. Sözcü Sanders, dünyada milyonlarca kişinin özgürlüğün tadına varacak kadar şanslı olmadığını söyledi ve İran’ı buna örnek gösterdi.

Sözcü, İran rejiminin halkın refahını artırmak yerine terörü desteklemeyi tercih ettiğini kaydetti. Sanders, rejimin mali kaynaklarını kendi halkı yerine yabancı terör gruplarına harcamayı ve kendi ceplerini doldurmayı tercih ettiğini kaydetti.

Bu durumdan bıktığı için halkın sokaklara “organik” biçimde spontane olarak döküldüğünü belirten Sözcü Sanders, uluslararası toplumun böyle bir duruma sessiz kalamayacağını söyledi ve İran’dan halkın temel haklarına saygı göstermesini istedi.

ABD İran'a yeni yaptırımlar getirir mi?

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de günlük basın brifinginde, ABD'nin dünyanın neresinde olursa olsun barışçı protestolara destek verdiğini vurguladı.

Nauert, İranlı güvenlik güçlerini barışçı protestoculara karşı itidalli olmaya çağırırken, İran'ın yasakladığı sosyal medya platformlarına erişimi tekrar açması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Nauert, Trump yönetiminin İran'ı protestoculara sert uygulamalarından dolayı yeni yaptırımlarla cezalandırabileceği olasılığına yeşil ışık yakan ifadeler kullandı.

Bir soruyu yanıtlarken, yaptırımların, ABD'nin İran'ın davranışına yanıt vermede başvurabileceği araçlardan biri olduğunu kaydeden Nauert, ABD'nin, "her türlü olası insan hakları ihlaline dair haberleri çok yakından takip ettiğini" söyledi.

Nauert, ABD'nin İran halkı ve halkın ifade özgürlüğüne desteğini dile getirdiğini belirtirken, protestocuları da "cesur" olarak tanımladı.

Sosyal medya çağrısı

Öte yandan ABD, İran hükümetine protestolar sırasında Instagram ve diğer popüler sosyal medya sitelerine konulan erişim engelini kaldırması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Steve Goldstein, ABD’nin İran’dan “sözkonusu siteleri açmasını” istediğini belirtti. Goldstein, Instagram, Telegram ve diğer platformların “iletişimin meşru yolları” olduğunu kaydetti.

Amerika ayrıca İranlılar’ı erişimi yasaklı sitelere girmekte kullanılabilen ve VPN olarak bilinen sanal özel ağları kullanmaya teşvik ediyor.

Goldstein, Amerika’nın hala İranlılar’la Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook, Twitter ve diğer platformlardaki hesapları üzerinden Farsça iletişim kurmaya devam ettiğini de belirtti.

Amerika’nın, “protestocuları doğru olan için mücadele vermeyi sürdürmeye teşvik etmek” istediğini ifade eden Goldsein, ABD olarak “seyirci kalmama yükümlülüklerinin” bulunduğunu kaydetti.

Hamaney yabancı güçleri suçluyor

Öte yandan İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Tahran rejiminin “düşmanlarının” ülkede geçen hafta başlayan hükümet karşıtı protestoların arkasında olduğunu söyledi.

Hamaney devlet televizyonunda ve resmi web sitesinde yayınlanan açıklamasında, “Son günlerde İran’ın düşmanları, İslam Cumhuriyeti’nde sorun çıkarmak için nakit, silah, siyaset ve istihbarat aygıtları dahil farklı araçlar kullandı” dedi. Hameney, “zamanı geldiğinde” son olaylar hakkında ulusa hitap edeceğini belirtti.

İran devlet televizyonu, dün gece protestolarda 9 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve böylece ölü sayısının 20’yi geçtiğini bildirdi.

Habere göre, Qahdarijan kentindeki bir polis karakolunda, bir grup gösterici silah çalmaya çalışırken çıkan çatışmada 6 kişi öldü.

Necefabad’da da bir polis yetkilisinin hayatını kaybettiği belirtildi.

XS
SM
MD
LG