Erişilebilirlik

'Saldırının Sorumlularını Türklerle Görüşeceğiz'


'Saldırının Sorumlularını Türklerle Görüşeceğiz'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, “Amerikan hükümeti olarak Ankara’daki saldırıdan kimin sorumluğu olduğunu biz belirlemedik. Türkiye ile bu konuyu görüşeceğiz” dedi.

Rhodes, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Türk hükümetinin saldırıdan YPG’yi sorumlu tutması ve ABD’den de YPG ile ilişkilerini kesmesi talebiyle ilgili bir soruyu da yanıtladı.

“Hükümet olarak saldırının sorumlularını biz belirlemiş değiliz, ancak Türkler’le bu konuda görüşeceğiz” diyen Rhodes, saldırıyı en sert biçimde kınadıklarını vurguladı.

Rhodes, “YPG ve diğer Kürt unsurlarla olan tüm temaslarımızda Türkiye ile müttefikliğimizin önemini ve ortak tehdit IŞİD’e yönelik dikkatimizi baltalayacak türden çabalara girmemeleri gerektiği mesajını verdiğimizi Türklere çok net aktardık,” diye konuştu.

Ben Rhodes, Türkiye’nin bir müttefik olarak güvenlik kaygılarının çok ciddiye alınması ve Suriye içerisinde birlikte çalıştıkları farklı aktörlerin dikkatlerini IŞİD’le mücadeleye yoğunlaştırmalarının önemini dile getirdi.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak taziyelerini iletti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Kerry, teröre karşı ortak savaşta NATO müttefiki Türkiye ile Amerika arasındaki ortaklığa yönelik sarsılmaz bağlılıklarını yineledi.

İki bakan görüşmede Suriye’deki son gelişmeleri de ele aldı.

XS
SM
MD
LG