Erişilebilirlik

Beyaz Saray'dan Erdoğan'a Kınama


Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest
Beyaz Saray, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır’daki darbenin arkasında İsrail’in olduğu iddiasını kınadığını açıkladı.

Kendisine Başbakan Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’ndaki konuşmasında “Mısır’daki darbenin arkasında İsrail var, elimizde belgesi var” şeklindeki ifadeleri hatırlatılan Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, “Başbakan Erdoğan’ın bugünkü ifadelerini sert bir şekilde kınıyoruz. İsrail’in Mısır’daki son olaylarla ilgisi olduğu yönündeki bir ima saldırgan, temelsiz ve yanlıştır” şeklinde konuştu.

Günlük olağan basın brifinginde söz alan Earnest, birçok önde gelen ülkenin Mısır’daki akışkan ve tehlikeli duruma yönelik yapıcı diyalog içinde birlikte çalıştığını, bu tarz açıklamaların yalnızca bu ülkelerin dikkatini bu acil durumdan uzaklaştırmaya yaradığını söyledi.

Erdoğan dünkü konuşmasında “Batının demokrasisi sandık değildir” mantığını işlemek isteyenlerin olduğunu savundu ve sözlerine şöyle devam etti: "2011 seçimleri öncesinde Fransa 'da yapılan bir oturumda, Adalet Bakanıyla Fransa'dan bir entelektüel, o da Yahudi, orada aynen şu ifadeyi kullanıyorlar, 'Mısır'da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da onlar kazanamayacaktır, çünkü demokrasi seçim değildir.' Aynı, uygulama bu. O zaman Batı, demokraside tanımı yakalaması, öğrenmesi lazım. Bu yakalanmaz, öğrenilemezse demokrasinin tanımındaki bu çelişkiler, bu çatışmalar dünyayı bir başka yere doğru taşıyacaktır."

İsrail’den yapılan açıklamada, Erdoğan’ın iddialarının “yorum yapmaya değmeyeceği” ifadesi kullanıldı.

"Mısır'a Yardım Kesilmedi"

Obama Yönetimi Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevden alınmasının ardından çıkan şiddet olaylarının artması üzerine Mısır’a bazı askeri yardımları durdurduğu haberlerini yalanladı.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, Mısır’a yapılan 1,5 milyar dolarlık yıllık askeri yardımın gözden geçirilmesi sürecinin tamamlanmadığını ve Mısır’a yardımın kesildiği haberlerinin doğru olmadığını açıkladı.

Yardımlarla ilgili Senato komisyonunun başkanı Patrick Leahy’nin, Obama yönetiminin kendisine bazı yardımların durdurulduğunu bildirdiğini söylediği haber verilmişti. Vermont eyaleti senatörü Leahy Amerikan Senatosu’nda Dışişleri Bakanlığı ve Yurtdışı Operasyonlar Ödenekleri Alt Komisyonu’nun başkanı.

Obama Yönetimi Amerika’nın Mısır’a yaptığı yıllık 1,5 milyar dolarlık yardımı gözden geçirdiğini belirtirken Avrupa Birliği de Mısır’a yapılan yardımı kesip kesmeme konusunu görüşüyor.
Suudi Arabistan ise kendilerinin ve diğer Körfez Arap ülkelerinin Mısır’a mali desteği artıracaklarını bildirdi.

Suudi Arabistan Mursi’nin devrilmesinden sonra Mısır’a verilen 12 milyar dolarlık Körfez ülkeleri yardımına en büyük katkıyı yapmıştı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansına göre Dışişleri Bakanı Sait El-Faysal Mısır’a yardımı keseceklerini söyleyen ülkeleri uyararak Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinin Mısır’ı çökmekten kurtaracak yeterlikte zengin mali kaynaklara sahip olduklarını açıkladı.

Amerikan yasaları seçimle işbaşına gelen hükümetlerin askeri darbeyle devrilmesi durumunda bu ülkelere yapılan askeri yardımın kesilmesini öngörüyor. Ancak Obama yönetimi Kahire’de geçen hafta güvenlik güçlerinin meydanlarda yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı müdahalesini kınamakla birlikte askeri yardımı kesmemek için Mursi’nin görevden alınmasını darbe olarak tanımlamaktan kaçınıyor.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG