Erişilebilirlik

Beyaz Saray’dan Brookings Açıklaması


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, Başkan Barack Obama’nın bugün Beyaz Saray’da Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılan liderler onuruna verilecek yemekte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yapacağını bildirdi.

Rhodes, gazetecilere verdiği brifingde, Erdoğan’ın korumalarının Brookings Enstitüsü’nde bazı gazetecileri salondan çıkarmaya çalışmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, “Brookings’teki olaylarla ilgili haberleri gördüm. Söyleyebileceğim şeylerden biri şu: Amerika, Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın her bir ülkesinde basın özgürlüğü ve bağımsız medyayı destekliyor” diye konuştu.

Türkiye’de gazetecilere karşı atılan bazı adımlara dair kaygılarını geçmişte ifade ettiklerini hatırlatan Rhodes, Amerika olarak uzun süredir bu konuları Türk hükümeti nezdinde doğrudan gündeme getirdiklerini söyledi.

Rhodes, “Brookings’te yaşananlara dair tam koşulları bilmiyorum, ama elbette bu konudaki pozisyonumuz, sadece Amerika’da değil, Türkiye’de de bağımsız gazeteciliğin desteklenmesi ve saygı gösterilmesi gerektiği yönünde” dedi.

Ben Rhodes, Başkan Obama’nın bu akşam Beyaz Saray’daki resmi yemek sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile resmi olmayan bir görüşme yapacağını da belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Rhodes, iki ülke arasındaki çok sayıda ve karmaşık gündem başlıklarının olduğu dikkate alındığında, iki liderin görüşmek için zaman bulabilmesini sağlamak istediklerini ifade etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG