Erişilebilirlik

Beyaz Saray'da Güvenlik Arttırıldı


Beyaz Saray'da Güvenlik Arttırıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Geçen hafta bıçaklı bir kişinin demir parmaklıkları aşıp Beyaz Saray'ın içine kadar girmesi üzerine Beyaz Saray'da güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı. Buarada Başkan Obama güvenlik ekibinin elinden geleni yaptığına inandığını söylüyor

Amerikan Gizli Servisi, geçen Cuma günü bir kişinin parmaklıkları aşarak Beyaz Saray’a girip gözaltına alınmasından sonra Beyaz Saray’ın etrafında devriye gezen polis sayısını arttırdı. Cumartesi günü de Beyaz Saray’ın bahçesine ana kapıdan otomobille girmeye çalışan bir kişi tutuklandı. Gizli Servis’in güvenlik önlemlerini Cuma günkü olaydan sonra yeniden gözden geçireceği bildirilirken Başkan Obama, Gizli Servis’e güveninin tam olduğunu söylüyor.

Güvenlik görevlileri hafta başında Beyaz Saray’ın önündeki ziyaretçilerin arasına karıştı. Köpekli ajanlar parmaklıkları kontrol etti, Beyaz Saray’ın çatısından etrafı gözetledi.

İçeride gençler için mesleki eğitim konusunda bir kararname imzalayan Başkan Obama, Gizli Servis’in çok iyi çalıştığını söyledi:

”Ben ve ailem için yaptıkları fedakarlıklar için onlara teşekkür ediyorum.”

Başkan Obama’nın bu açıklaması, kimsenin durdurmayı başaramadığı bıçaklı bir kişinin parmaklıkları ve bahçeyi aşarak Beyaz Saray’a girmesini izledi. 42 yaşındaki Texaslı Omar Gonzales, Irak Savaşı’ndaki hizmetleri nedeniyle madalya almış eski bir asker. Gonzales, yakalandıktan sonra Başkan Obama’ya atmosferin çöktüğü mesajı vermek istediğini söyledi.

Texas’taki komşusu, Gonzales’in daha önce de tuhaf açıklamalar yaptığını söylüyor:

”Gonzales herkesin kendisini izlediğini ve telefonunun dinlendiğini söylüyordu.”

Yetkililer, Gonzales’in otomobilinde bir pala, iki balta ve 800 adet mermi buldu. Pazartesi günü mahkemeye çıkarıldığında savcılık, Gonzales’in Temmuz ayında da keskin nişancı tüfeği ve Beyaz Saray’ın işaretli olduğu bir haritayla tutuklandığını açıkladı. Ağustos’ta ise elinde baltayla Beyaz Saray’ın önünden geçen Gonzales durdurulup uyarıldı ama tutuklanmadı. Gonzales Beyaz Saray arazisine giren ilk kişi değil ancak daha önce hiç kimse yakalanmadan önce Beyaz Saray’ın içine girememişti.

Gizli Servis’in eski ajanlarından Danny Spriggs’e göre olay, insan hatasından kaynaklandı:

”Sorunun sistemden kaynaklandığını sanmıyorum. Münferit bir olay. Bu durumun haddinden fazla örneklerinin yaşandığını düşünüyorum, bence kültürel bir sorun değil.”

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’e göre, Gizli Servis güvenlik önlemlerini kapsamlı bir şekilde gözden geçiriyor:

”Gizli Servis, Beyaz Saray’a girişlerin güvenli bir şekilde yapılması için bazı uygulamaları değiştirdi. Beyaz Saray’da görev yapan polislere değişen prosedürler ve uygulamalardan haberdar olmaları için eğitim veriliyor. Bu olayın benzerlerinin yaşanması durumunda nasıl hareket edeceklerini öğreniyorlar.”

Gonzales silah taşımak ve yasak olan bir binaya zorla girmekle suçlanıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG