Erişilebilirlik

Beyaz Saray: 'Casus Skandalı Rusya'yla İlişkileri Bozmaz'


Beyaz Saray, Rusya adına casusluk yaptığı iddia edilen 11 kişinin gözaltına alınmasının Washington - Moskova ilişkilerini etkilemeyeceğini savundu.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Başkan Barack Obama’nın geçen hafta Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev’i ağırlamadan önce casus şebekesi hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Gibbs, Obama’nın Medvedev’le görüşmesi sırasında bu olayı gündeme getirmediğini de kaydetti.

Beyaz Saray sözcüsü, Moskova ve Washington’un son bir buçuk yılda ilişkileri düzeltme konusunda büyük çaba sarf ettiğini, İran ve Kuzey Kore gibi sorunlarla ilgili olarak da işbirliğini sürdüreceklerini söyledi.

Öte yandan Rusya Başbakanı Vladimir Putin Moskova’da eski Başkan Bill Clinton’la bir araya geldi. Putin, casus skandalının Amerika’yla ilişkilerin bozulmasına yol açmayacağına inandığını söyledi.

Gözaltındaki casuslar Rusya adına Amerikan siyasi çevrelerine sızarak, Amerika’nın nükleer silahları, dış politikası ve iç siyasetiyle ilgili bilgi toplamakla suçlanıyor.

Bu arada olayla ilgili Kıbrıs Rum kesiminde gözaltına alınan kişinin kefaletle serbest bırakıldığı açıklandı. Rum polisi 54 yaşındaki Kanada vatandaşı Christopher Robert Metsos’u, İnterpol’den gelen talep üzerine, Budapeşte seferi yapan bir yolcu uçağına binerken yakalamıştı.

XS
SM
MD
LG