Erişilebilirlik

'Biden Türkiye'nin Demokratik Hükümetine Güçlü Desteğini Yineleyecek'


Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın yarın Ankara’ya yapacağı ziyarette, Amerika’nın Türkiye’nin demokratik yoldan seçilmiş hükümetine güçlü desteğini yineleyeceğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, Biden’ın Türkiye ziyaretinde ne mesajlar vereceğine dair bir soruyu da yanıtladı.

'Biden Türkiye'nin Demokratik Hükümetine Güçlü Desteğini Yineleyecek'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:38 0:00

“Başkan Yardımcısı’nın en ilk ve en önemli mesajı, müttefikimiz Türkiye’ye devam eden güçlü desteğimizi ifade etmek olacak” diyen Earnest, Türkiye’nin bu yaz başarısız bir darbe girişimini atlattığına işaret ederek, ABD’nin bu girişimi kesin ve alenen kınadığına dikkati çekti.

Earnest, “Müttefikimiz Türkiye’nin demokratik hükümetini güçlü şekilde desteklemeye devam ediyoruz. Bunda bir belirsizlik yok ve Başkan Yardımcısı Biden da Türkiye’ye seyahatinde bunu tekrarlayacak” dedi.

Biden’ın, Türkiye’nin IŞİD’e karşı çabalara katkı bağlamında attığı adımlara destek ve takdirlerini sunacağını da kaydeden Earnest, Türkiye-Suriye sınırının güvenliğinin artırılması noktasında Ankara’nın ortaya koyduğu ek çabalar ve Türkiye’deki askeri tesislerin koalisyon ortaklarının kullanımına açılması gibi adımların ABD ve koalisyonun diğer üyelerine faydalar sağladığını belirtti.

Gülen’in iadesi konusunda ‘usül ve temellere göre hareket edilecek’

Earnest, Fethullah Gülen’in iadesi konusunda da, “Başkan Yardımcısı Biden, eğer sorulursa, muhataplarına, Başkan (Barack) Obama’nın doğrudan Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’a söylediğini söyleyecek. Yani, ABD ile Türkiye arasında 30 yılı aşkın süredir yürürlükte olan bir iade anlaşmasının bulunduğunu ve ABD’nin bu anlaşmada yer alan usül ve temellere göre hareket edeceğini belirtecek” diye konuştu.

Bu konuda ABD Adalet Bakanlığı ve Türk makamları arasında kapsamlı bir koordinasyonun yürütüldüğünü ifade eden Earnest, bakanlıktan bir heyetin bu hafta Türkiye’ye giderek muhataplarıyla bir araya geleceğini ve görüşmelerde Türk yetkililerin sunduğu bazı materyallerin birlikte gözden geçirileceğini belirtti.

Earnest, “Ancak nihayetinde, iadeye ilişkin karar, Başkan’ın vereceği bir karar olmayacak. Bu anlaşmada (suçluların iadesi anlaşması) düzenlenen bir süreç bulunmakta ve ABD yasalarına göre bu süreci takip edeceğiz. Adalet Bakanlığı yetkililerin bu sürecin içinde olmasının nedeni de bu. Süreci ve anlaşmanın temellerini takip etmek ve bir neticeye varmak için gereken özeni elbette gösterecekler” diye konuştu.

Basın brifinginde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde IŞİD ve PYD hedeflerini vurduğuna dair haberler de soruldu.

Türkiye’nin operasyonlarıyla ilgili bir açıklamada bulunmayacağını belirten Earnest, terörle mücadelede NATO müttefiki Türkiye’nin yanında olduklarını yineledi.

Earnest, “Türkiye, aşırılık ve teröristlerden kaynaklı çok gerçek bir tehditle karşı karşıya. ABD’nin Türk müttefiklerimizi desteklemek için attığı çeşitli adımlar var ve elbette hafta sonundaki (Gaziantep) saldırı gibi spesifik olaylarla başa çıkmada ilave destek önerisinde bulunduk. Başkan Yardımcısı Biden’ın Türkiye ziyaretinde vereceği mesajların bir parçası da bu olacak” dedi.

Biden Türkiye'ye Gidiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG