Erişilebilirlik

Beyaz Saray Arakan’daki Şiddeti Kınadı


Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders

ABD, Myanmar’ın Arakan eyaletinde devam eden krizden derin rahatsızlık duyduğunu bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı yazılı açıklamada, Myanmarlı güvenlik yetkililerini hukukun üstünlüğüne saygı göstermeye, şiddete son vermeye ve sivilleri yerlerinden etmeyi durdurmaya çağırdıklarını belirtti.

Sanders şunları kaydetti: “ABD, 25 Ağustos’ta Burma’da (Myanmar) güvenlik noktalarına saldırıların ertesinde, en az 300 bin kişinin evlerinden kaçtığı Arakan eyaletindeki krizden derin rahatsızlık duyuyor. Bu saldırıları ve sonrasındaki şiddet eylemlerini bir kez daha kınıyoruz. Etnik Arakan toplumu ve diğer azınlıklara mensup çok sayıda kişi dahil insanların büyük ölçüde yerlerinden edilmesi ve mağdur duruma düşürülmesi, Burmalı güvenlik güçlerinin sivilleri korumadığını gösteriyor. Yargısız infazlar, köylerin yakılması, katliamlar ve tecavüz dahil olmak üzere, güvenlik güçleri ve bu güçlerin rızasıyla hareket eden sivillerce insan hakları ihlalleri işlendiğine dair iddialar alarm verici. Burmalı güvenlik yetkililerini hukukun üstünlüğüne saygı göstermeye, şiddete son vermeye ve sivilleri yerlerinden etmeyi durdurmaya çağırıyoruz. Burmalı güvenlik yetkililerine ayrıca, Arakan Komisyonu’nun tavsiyelerini yerine getirmek için seçilmiş hükümetlerle birlikte çalışması çağrısında bulunuyoruz.”

Sözcü, Myanmar hükümetinin, insani yardımların mağdurlara mümkün olduğu kadar hızlı erişmesini sağlama sözü vermesinden memnuniyet duyduklarını da kaydetti.

Hükümeti, krizden etkilenen bölgelere medyanın erişimini de mümkün olduğu kadar hızlı imkan tanımaya çağırdıklarını kaydeden Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, “Şiddet yüzünden yerlerinden olanların birçoğu komşu Bangladeş’e kaçtı ve Bangladeş hükümetinin insani yardımların önünü açmaya yönelik ciddi boyuttaki çabalarını çok takdir ediyoruz” ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG