Erişilebilirlik

Beyaz Rusya’da Cumhurbaşkanı Adaylarına Hapis


Beyaz Rusya’da Cumhurbaşkanı Adaylarına Hapis

Beyaz Rusya’da muhalefet liderinden sonra iki cumhurbaşkanı adayına da hapis cezası verildi.

Son başkanlık seçimlerinde aday olan iki muhalefet liderinden Nikolay Statkeviç’ e 6, Dmitry Uss’a ise 5,5 yıl hapis cezası verildi. Her iki lider seçim sonrası yapılan gösterilere öncülük yapmakla suçlanıyordu.

Daha önce beş cumhurbaşkanı adayından Vladimir Neklyayev ve Vitaly Rymahsevski’ye tecilli ikişer yıl hapis cezası veren mahkeme, dört siyasi eylemciye de 1 ile 1,5 yıl arasında tecilli hapis cezaları verdi.

Diğer cumhurbaşkanı adayı muhalefet lideri Andrei Sannikov ise bir süre önce beş yıl hapse mahkûm olmuştu. Sannikov geçen Aralık ayındaki tartışmalı seçimlerden sonra yapılan büyük gösterileri organize etmekle suçlanıyordu.

57 yaşındaki muhalefet lideri, seçimi yine Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko’un kazanmasını protesto etmesi üzerine, dört adayla birlikte tutuklanmıştı.

Amerika cezaları ağır bir dille kınadı cumhurbaşkanı adayları “siyasi tutuklu” olarak gördüğünü açıkladı.

1994 yılından bu yana iktidarda bulunan Lukaşenko, hemen hemen herkesin hile yapıldığını kabul ettiği son seçimlerde oyların %80’ini almıştı.

Batı’da Avrupa’nın son diktatörü olarak bilinen Lukaşenko, sadece seçim sonuçlarına değil kendine karşı çıkan yüzlerce politikacı ve aydını tutuklatmış bulunuyor.

XS
SM
MD
LG