Erişilebilirlik

Ünlü Besteci Patrick Williams Büyük Orkestra Albümü Hazırladı


Ünlü Besteci Patrick Williams Büyük Orkestra Albümü Hazırladı

1930 ve 40’lı yılların popüler Büyük Orkestra tarzı caz müziği bugünlerde de dinlenir oldu. Hollywood’un ünlü müzisyenleri, besteci Patrick Williams’ın yapımcılığını üstlendiği bir Büyük Orkestra albümü hazırladı. Amerika’nın Sesi, bu müzisyenleri kayıt sırasında izleme fırsatı buldu.

Kayıt stüdyosunun içi bu eşsiz caz şaheserlerinin tınılarıyla yankılanıyor.

Hollywood’un önde gelen 25 caz müzisyeni bu odanın içine kapanıp besteci Patrick Williams’ın yönetiminde kayıt yapıyor: “Bu insanlar dünyanın en iyi müzisyenlerinden bazıları. Bu sanatçıların hepsini bu stüdyoya getirip toplamak için çok çaba harcadık. Bunların hepsi çok meşgul insanlar.”

Kayıt seansı, geçmişte de klasik sanatçıların eserlerini kaydettikleri Hollywood’un meşhur Capitol Plak Şirketi’nde yapılıyor.

Müzisyenler buradaki stüdyoların dünyanın en kaliteli akustiğine sahip olduğunu söylüyor. Emektar kayıt teknisyeni Al Schmitt, mikslerin, kayıt sırasında yapılmasından dolayı bu seansın özel olduğunu söylüyor: “Bunların hepsi canlı kaydediliyor. Üstüste kayıt yok. Hepsi iki kanallı teybe canlı kaydediliyor. Bundan dolayı bu kayıt çok özel. Hataya yer yok. Gürültü çıkarmamak için parmak uçlarına basarak yürümelisiniz. Aynı geçmiş yıllarda olduğu gibi.”

Birbirlerini uzun süredir tanıyan bu müzisyen ve teknisyenlerin bu kayıt stüdyosunda birlikte çalışmaları büyük bir şans.

Bu müzisyenlerden bazıları, örneğin Pat Williams, televizyon ve sinema filmleri için besteler yapmış. Saksafoncu Tom Scott, projeye öncülük eden Williams’la birlikte çalışmaktan çok memnun olduğunu söylüyor: “Pat’le çalışmak çok eğlenceli, besteleri çok iyi, her şey çok uyumlu.”

Küba asıllı ünlü trompetçi Arturo Sandoval, klasik Amerikan sanatı olarak tanımladığı caz müziğini çalmaktan çok hoşlandığını söylüyor: “Ben Küba’da doğup büyüdüm. Ama ben tüm kalbimle bir caz müzisyeniyim. Bu akşam da caz çalacağım. Caza bayılıyorum.”

Albümde yeralan parçaların çoğu çok yeni besteler. Ama Williams’ın 40 yıl önce San Francisco Sokakları adlı dizi için bestelediği parça da bu albümde.

“Aurora” adlı albüm Ekim ayında İnternet sitesi ArtistShare.com üzerinden satışa sunuldu.

XS
SM
MD
LG