Erişilebilirlik

Beşiktaş’taki İntihar Saldırısını TAK üstlendi


İstanbul Beşiktaş’ta dün akşam 38 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıları PKK’ya yakınlığıyla bilinen TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) üstlendi.

Vodafone Arena ve Maçka’daki saldırıları Ş. Tirej İntikam Timi’nin gerçekleştirdiğini teyit eden TAK, intihar saldırganlarının ismini önümüzdeki günlerde açıklayacağını duyurdu.

Açıklamada “Türk Halkı, TAK’ın direk hedefi değildir. Nitekim Ş. Tirej İntikam Timi büyük bir titizlikle bu eylemi gerçekleştirmiştir. Ancak Başkan Apo’nun tutsaklığı devam ederken, TC-AKP faşizmi Kürdistan’da her gün analara işkence yaparken, genç kızların cenazeleriyle oynarken, çocukları katlederken Türkiye’de rahat bir yaşamın sürdürülebileceği beklenmemelidir. Türkiye Halklarının bu faşizme artık dur demesi gerekmektedir. Çünkü bu kaostan sadece AKP faşizmi sorumludur” dendi.

Terör saldırısının gerçekleştiği Dolmabahçe Gazhane Caddesi ise bugün İstanbulluların akınına uğradı. Binlerce İstanbullu Türk bayraklarıyla geldikleri alana kırmızı karanfiller bıraktı. Bazı İstanbullular İstiklal Marşı’nı söylerken kimileri dua etti kimileri de saldırıyı kınayan sloganlar attılar.

Son bir yılda TAK saldırıları arttı

2006 ve 2010 yıllarında Kuşadası, Marmaris, Antalya, İstanbul ve Ankara’da terör saldırıları gerçekleştiren TAK, beş yıl sessiz kaldıktan sonra son bir senedir ses getiren altı büyük saldırı düzenledi.

23 Aralık 2015’te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na havan topu atan örgüt, 17 Şubat 2016’da Ankara Merasim Sokak’ta askeri servislerin yanında bomba yüklü bir araç patlatarak 29 kişinin ölümüne yol açtı.

13 Mart Kızılay’da yine bombalı araçla 37 kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen TAK, 27 Nisan’da Bursa Ulucami ve 7 Haziran Vezneciler saldırılarını gerçekleştirdi.

Bu saldırılarda 13 kişi hayatını kaybetti.

Örgüt 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra ise 6 Ekim İstanbul Yenibosna ve 24 Kasım Adana Valiliği saldırılarını üstlendi.

Erdoğan: “Bu alçaklara meydanı bırakmayacağız, ağır bedeller ödeyecekler”

İstanbul’da olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise önce hayatını kaybeden polisler için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlenen törene katıldı ardından da Bezmialem Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören yaralıları ziyaret etti.

Saldırının el yapımı bombalarla gerçekleştirildiğini söyleyen Erdoğan, “terör belasıyla mücadelede milletimle halkımla sonuna kadar sürdüreceğiz. Bizi bunlarla korkutmayı düşünüyorlarsa biz bu alçaklara kahpelere meydanı bırakmayacağız. Biz bu yola çıkarken kefenlerimizi giyerek çıktık. Bunları yanına koymayacağız, daha ağır bedeller ödeyecekler” dedi.

AKP-CHP-MHP: “Terör hiçbir zaman Türkiye’ye teslim alamayacak”

Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi, bugün ortaklaşa hazırladıkları metinle terör saldırısını kınadılar.AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP Grup Başkanvekili Ergin Altay ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'ın imzasıyla oluşturulan metin TBMM Genel Kurulu’nda okundu.

“Terör hiçbir zaman Türkiye’ye teslim alamayacak, aziz milletimizi yıldıramayacaktır. Teröre vereceğimiz en güzel cevap, kardeşliğimizi daha da güçlendirmektir. Daha önce PKK, DAEŞ, DHKP-C, FETÖ ve benzeri diğer terör örgütlerinin benzer şekilde yaptığı terör eylemleri karşısında millet olarak nasıl dik durduysak, nasıl terörün amacını boşa çıkardıysak, yine aynı şekilde çelikten bir irade koyacağız. Geçmişte defalarca canlı bomba eylemlerine girişen ve masum insanları katleden PKK, DAEŞ gibi kanlı terör örgütleri ve onların arkasındaki güçlerin destekçilerinin, milletimizin bu güçlü iradesi karşısında yok olacağı aşikardır. Milletimiz müsterih olsun. İnsanlık düşmanı teröristler yenilecek, aziz Türk milleti ve devleti muzaffer olacaktır.”

HDP: “Saldırıları en sert biçimde kınıyoruz”

Metindeki bazı ifadelere katılmadığı için ortak metni imzalamayan HDP de kınama bildirisini HDP Adana milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu üyesi Meral Danış Beştaş genel kurulda okudu.

“İstanbul'da gerçekleşen 2 bombalı saldırı sonucunda bir kez daha çok insanın evine ateş düştü. Bu saldırıları en sert biçimde kınıyoruz. Türkiye hem iç hem de dış politikada barış, demokrasi, insan hakları adına örnek bir ülke ve daha önemlisi politik aktör haline gelmelidir. Daha fazla gerginlik, kutuplaşma, düşmanlık ve çatışma üreten politikaları, dili ve üslubu, uygulamaları derhal sonlandırmak gereklidir. Bu gidişe dur demenin ilk adımı budur.”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı: "3 şüpheli gözaltına alındı"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Beşiktaş saldırısını soruşturmak üzere dört savcıyı görevlendirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bugün bir açıklama yayınlayarak 3 şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu.

Açıklamada “Soruşturma olayın tüm fail ve bağlantılarının ortaya çıkarılabilmesi yönünde genişletilerek sürdürülmektedir. Bununla birlikte terör saldırısıyla ilgili basın yayın yoluyla ya da sosyal medya platformlarında terörü ve terör örgütlerini övücü mahiyette terör örgütlerinin propagandasına hizmet eden, terörü meşru gösteren, terörle mücadele edenleri hedef gösteren haber yorum ve paylaşımlar takip edilmekte olup bu konuda yürütülen soruşturma kapsamında şu ana kadar 3 şüpheli gözaltına alınmıştır. Bir kısım şüphelilerin yakalanması çalışmalarına ise devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Senato'da Demokratlar'ın Zaferi - 8 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:30 0:00
XS
SM
MD
LG