Erişilebilirlik

Bernanke: 'Amerikan Ekonomisinin Hala Devlet Desteğine İhtiyacı Var'


Bernanke: 'Amerikan Ekonomisinin Hala Devlet Desteğine İhtiyacı Var'

Amerika Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, ulusal ekonominin “kendi kendine yeterli olmadığını” söyledi.

Bernanke, Merkez Bankası’nın geçen ay ilan ettiği 600 milyar doların çok daha üzerinde devlet tahvili almak zorunda kalabileceğine de işaret etti.

CBS televizyonuna konuşan Bernanke, yüksek işsizlikle mücadele etmek için devlet desteğine ihtiyaç olduğunu, aksi takdirde bu durumun yeni bir ekonomik durgunluğa yol açabileceğini söyledi.

Merkez Bankası’nın planı, ekonomiyi canlandırmak için uzun vadeli faiz oranlarını düşürmeyi ve tüketici harcamalarını arttırmayı amaçlıyor.

Ben Bernanke, ulusal işsizlik oranının yüzde 10’a yaklaştığını ve bu durumun normale dönmesinin dört-beş yıl alabileceğini söyledi. Bununla birlikte Ben Bernanke, “Merkez Bankası Wall Street’e, bankalara ve diğer şirketlere müdahale etmemiş olsaydı, bu oran yüzde 25’e tırmanırdı,” diye konuştu.

CBS televizyonuna konuşan Amerika Merkez Bankası Başkanı Bernanke, ekonomik durgunluk günlerine geri dönmenin mümkün görünmediğini ve gerektiğinde Banka’nın enflasyonu kontrol altına alabileceğinden “yüzde yüz emin olduğunu” söyledi.

XS
SM
MD
LG