Erişilebilirlik

Bernanke: 'Tahvil Alımı Politikasına Devam'


Bernanke: 'Tahvil Alımı Politikalarına Devam'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00
Linki indirmek için
Amerika Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke Kongre’de katıldığı bir oturumda Kongre üyelerini ekonominin genel gidişatı hakkındaki görüşleri ve Merkez Bankası’nın politikaları hakkında bilgilendirdi.

Bernanke, bono ve konut kredisine dayalı tahvil alımlarının aşamalı olarak azaltılacağı ve ekonomi tam bir canlılık gösterinceye kadar bu programa son verilmeyeceği güvencesini verdi.

Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, bu yıl sonuna doğru hala tahvil alımlarını azaltmayı düşündüklerini söyledi. Ancak bunu yaparken, Amerikan ekonomisindeki düzelmeyi mutlaka dikkate alacaklarının altını çizdi, “Bu konu üzerinde özellikle duruyorum, çünkü alımlar ekonomik ve mali gelişmeler doğrultusunda yapılıyor, belirlediğimiz bir takvim yok,” diye konuştu.

Merkez Bankası, aylık 85 milyar dolarlık bono ve konut kredisine dayalı tahvil alımlarıyla uzun vadeli kredi faizlerini aşağıda tutmayı hedefliyor.

Ekonomistler, bu alımlar sayesinde, hisse senedi piyasalarının düzeldiğini, yatırım kredilerinin kolaylaştığını ve tüketicilerin de daha ucuza kredi bulabildiklerini söylüyor.

Bu nedenle 19 Haziran’da Bernanke’nin alımlara son verilebileceği yönündeki açıklaması hisse senedi fiyatlarını düşürdü.

Peterson Enstitüsü uzmanlarından ekonomist Josep Gagnon’a göre, Bernanke geçen ayki gibi bir tepkiye yol açmak istemiyor: “Bu alımların bir noktada sona erdirilmesi gerekiyor. Bernanke, herkesin bunu bildiğini düşündüğü için Haziran’daki açıklamasınnın bu kadar tepki göreceğini tahmin etmemiş olabilir. Bu yüzden bu kez çok dikkatli konuştu.”

Bernanke’nin Kongre oturumundaki konuşması finans piyasalarını rahatlattı. Ancak, istihdam ve konut piyasaları bundan olumsuz etkilenebilir.

Geçmişte Merkez Bankası’nda çalışmış olan Gagnon, FED’in küçük adımlarla harekete geçeceğini söylüyor: “%50 oranındaki bir kesintiden bile söz etmiyoruz. Alımlarda belki üçte bir, belki dörtte bir oranında azaltma yapılabilir. Bu yapıldığında herşey yolunda giderse da alımları gelecek yıl durdururlar.”

Bu yıl sonunda görevinden ayrılması beklenen Bernanke ise hala bir takvim vermiyor. Bernanke, ekonomi yeniden beklenmedik şekilde resesyona girerse, Merkez Bankası’nın tahvil alım programını daha da genişleteceğini de söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG