Erişilebilirlik

Berlusconi Libya Operasyonuna Başından Beri Karşıymış


Silvio Berlusconi Libya operasyonundan çekilmek istiyor

İtalya’da hükümet Libya’daki NATO operasyonuna katılımı sınırlama kararı aldı ve Başbakan Silvio Berlusconi operasyonun başarısından kuşku duyduğunu söyledi.

Berlusconi başından beri savaşa karşı olduğunu, ancak Birleşmiş Milletler NATO’ya Libya üzerinde uçuşa yasak bölge uygulama yetkisi verince elinin kolunun bağlandığını açıkladı. Berlusconi, Mart ayı sonundan bu yana devam eden operasyonun başarısından kuşku duyduğunu söyleyen ilk Batılı lider oldu. İtalya başbakanı, Libya operasyonundan çekilme yönünde koalisyon ortağı Kuzey Ligi’nin baskısı altında olduğunu belirtti.

İtalya Savunma Bakanı Ignazio La Russa, Garibaldi uçak gemisinin yerine daha küçük bir gemi gönderileceğini, bin kadar askeri de çekeceklerini bildirdi. İtalyan bakan, operasyon masraflarını da kısacaklarını belirtti.

La Russa, bununla birlikte İtalyan uçaklarının operasyona katılımının devam edeceğini bildirdi. İtalya bu uçakları ülkenin güneyindeki üslerinden havalandırıyor.

Öte yandan Washington’da da Temsilciler Meclisi, Amerika’nın Libya operasyonu ödeneklerinin Ekim ayından itibaren kısılması yönündeki bir tasarıyı çok az farkla reddetti. Bununla birlikte Temsilciler Meclisi, Libyalı isyancılara eğitim ve askeri teçhizat için ödenek ayrılmasını da reddetti. Aynı tasarının yasalaşması için Senato’da da oylanması ve Başkan Obama tarafından imzalanması gerekiyor.

XS
SM
MD
LG