Erişilebilirlik

Berlin'de Seçim Öncesi Yine Göçmen Aleyhtarı Söylem


Berlin'de Seçim Öncesi Yine Göçmen Aleyhtarı Söylem

Norveç'te 76 kişinin ölümüyle sonuçlanan çifte terör saldırılarının yankıları sürerken, Almanya'nın başkenti Berlin'de 18 Eylül'de yapılacak eyalet parlamentosu seçimleri öncesinde ırkçı ve göçmen düşmanı partilerin seçim afişlerindeki motif ve cümleler büyük tepki çekiyor. Norveç'deki olay sonrasında sağ-popülist ve aşırı sağcı partilerin daha temkinli hareket edeceği ve göçmenlere yönelik kışkırtmaların dozunu azaltacağı yönündeki tahminleri boşa çıkaran afişler, özellikle Almanya'daki göçmen düşmanı siyasi oluşumların bildik çizgilerini sürdürmeye niyetli olduğunu gösteriyor.

Aşırı sağcı Almanya Milliyetçi Demokratik Partisi NPD'nin Berlin'in tüm cadde ve sokaklarına astığı afişlerde uçan bir halının üzerinde oturan başörtülü bir kadın, sarıklı bir erkek ile bir siyahinin çizimleri yer alıyor. Afişte 'Memleketinize iyi yolculuklar' sözü de bulunuyor. Bir diğer afiş ise satır arası mesajı niteliği ile doğrudan Yahudileri hedef alıyor. Partinin genel başkanı ve Berlin seçimlerindeki adayı Udo Voigt'u bir motosikletin üzerinde otururken gösteren afişte 'Gaz ver' şeklinde bir cümle yer alıyor. Uzmanlar bu cümlenin Nazi döneminde Yahudilere uygulanan soykırımı ve toplama kamplarındaki gaz odalarında Yahudilerin öldürülmelerini hatırlattığı görüşünde.

Berlin'de Seçim Öncesi Yine Göçmen Aleyhtarı Söylem
Berlin'de Seçim Öncesi Yine Göçmen Aleyhtarı Söylem

Bu arada Berlin Eyalet Televizyonu RBB, NPD partisinin televizyonda yayınlanması için hazırladığı ve Türk gençlerini Berlin'deki kriminal olayların tek sorumlusu gibi gösteren reklam filmini yayınlamama kararı aldı. Öte yandan seçimlere katılan 'Almanya için Vatandaş Hareketi' adlı sağ-popülist diğer bir partinin afişinde ise, arka fonda yer alan bir cami resmine paralel, geçen yıl yayınladığı ve satış rekorları kıran Türk ve Müslüman düşmanı kitabı ile tanınan 'Thilo Sarrazin'in tezlerine destek için bize destek verin' deniliyor.

Söz konusu seçim propagandalarına eleştiriler sürerken, hukukçular aşırı sağcı partilerin afişlerindeki söylemlerle Anayasa'daki fikir özgürlüğü ibaresinin sınırlarını zorladıklarını savunuyor, ancak şu an için engellemenin imkansız olduğunu belirtiyor. Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Cem Özdemir ise, aşırı sağcı grupların provakasyonlarına karşı demokratik toplumun ve tüm dinlerin temsilcilerin ortak tavır almasının en iyi cevap olacağı görüşünde.

Berlin seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, sağ-popülist ve aşırı sağcı partilerin yüzde 5'lik barajı aşması beklenmiyor.

XS
SM
MD
LG