Erişilebilirlik

Berlin'de Euro Krizi Diplomasi Trafiği


Berlin'de Euro Krizi Diplomasi Trafiği

Berlin’de Euro krizi konusunda diplomasi trafiği önümüzdeki günlerde de sürecek. Avrupa Komisyonu Başbakanı Jose Manuel Barroso, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy 30 Ocak'ta düzenlenmesi beklenen Avrupa Birliği zirvesine hazırlık amacıyla Merkel’le bir araya gelecek

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Görüşmenin odak noktasını Yunanistan’daki mali durumla başlayan Euro krizi ve çözüm önerileri oluşturdu. Son olarak iki hafta önce Merkel’le bir araya gelen ve Euro Bölgesi'ndeki ülkelerin bu yıl resesyondan kaçınabileceğini açıklayan Lagarde’nin bu kez karamsar yaklaşımları ve Almanya’nın ekonomi politikalarını eleştirmesi ziyarete damgasını vurdu.

Berlin’in Euro krizinin çözümünde daha esnek tavır alması ve şimdiye dek olduğundan yoğun irade göstermesi gerektiğini savunan Uluslararası Para Fonu Başkanı, Alman hükümetinin soğuk baktığı Euro tahviline alternatif olmadığını da söyledi. ‘Karar mekanizmalarını geciktirmek krizin daha da derinleşmesine neden oluyor’ diyerek Merkel’in ortak tahvile karşı tutumunu açık bir şekilde eleştiren Lagarde, IMF’in Yunanistan başta olmak üzere zor durumda bulunan ülkelere yapılan yardımın şimdiye dek yüzde 30’unu kendi kaynaklarından finanse ettiğini ve fonun kredi kapasitesinin acil olarak 500 milyar dolar ek kaynağa ihtiyacı olduğunu da duyurdu.

Planlanan Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) ve İMF’in kaynaklarının öngörülenden fazla artırılmasına karşı tavrını sürdüren Almanya Başbakan Merkel ise, piyasaların güvenini kazanmak için ilk önce Avrupa İstikrar Mekanizması'nın yaşama geçirilmesine öncelik verdiğini, ayrıca zor durumda olan ülkelerin kamu maliyelerini hızla sıkılaştırmasının sonuçlarının beklenilmesi gerektiği duyurarak Lagarde’nin taleplerini geri çevirdi. Zor bir dönemden geçildiğini belirten Merkel, olduğundan daha kara tablolar çizmeye gerek olmadığını da söyleyerek, Uluslararası Para Fonu’un başkanının sözlerini eleştirdi.

Berlin’de Lagarde’nın ardından Elio Di Rupo’yu kabul eden Merkel, Belçikalı meslektaşının da eleştirileri ile karşı karşıya kaldı. Belçika Başbakanı, Euro kullanan ülkelerin ekonomilerini tehdit eden risklerle ortaklaşa mücadele edilmesinin şart olduğunu, bu aşamada ulusal çıkarları ön planda tutmanın krizin büyümesini beraberinde getireceğini söyledi.

Benzer bir açıklama yapan İtalya Başbakanı Mario Monti de Avrupa İstikrar Mekanizması için öngörülen miktarının 500 milyar Euro’dan bir trilyona çıkarılmasını talep etti. Lagarde gibi ortak tahvili savunan İtalya başbakanı, Eurobond'un özellikle bankalar açısından güvenin kazanılmasına katkı yapacağını söyledi.

Berlin’de yapılan yorumlarda, Merkel’in katı tavrı ile AB’de giderek izole olduğu ve taviz vermeden politikalarını sürdüremeyeceği görüşü ağır basıyor. Bu arada Berlin’de Euro krizi konusunda diplomasi trafiği önümüzdeki günlerde de sürecek. Avrupa Komisyonu Başbakanı Jose Manuel Barroso, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy 30 Ocak'ta düzenlenmesi beklenen Avrupa Birliği zirvesine hazırlık amacıyla Merkel’le bir araya gelecekler.

XS
SM
MD
LG