Erişilebilirlik

Berlin'de 'Ulusalcılar' Toplantısı


Almanya’nın başkenti Berlin, önümüzdeki hafta sonunda, Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetine muhalif olan ve kamuoyunda ‘ulusalcı’ olarak tanımlanan çok sayıda siyasetçi, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve gazetecinin katılımıyla gerçekleşecek geniş kapsamlı bir toplantıya ev sahipliği yapacak.

Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri’nin organize ettiği ve ‘Milli Anayasa Kurultayı’ adını taşıyan toplantıda, hazırlıkları süren yeni Anayasa ve Türkiye’nin güncel sorunları ağırlıklı olarak ele alınacak konular.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00
Linki indirmek için

Toplantıya katılması beklenen isimler arasında Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi eski Dekanı Zekeriya Beyaz ve yazar Ataol Behramoğlu yer alıyor. ‘Milli Anayasa Forumu’ adlı oluşumun Türkiye’nin değişik kentlerinde düzenlediği benzer toplantılardan sonra yurtdışında da benzer bir toplantının 200 bine yakın Türkiye kökenli göçmenin yaşadığı Berlin’de düzenlenmesinin önemine vurgu yapan bir diğer katılımcı ise CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen. Öymen, Türkiye’nin çok zor bir dönemden geçtiğini savunuyor.

TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk'da, Suriye olayları ve AKP hükümetinin bu konuya ilişkin politikalarını Türkiye için büyük bir tehlike olarak tanımlıyor.

Benzer toplantıların Avusturya’nın başkenti Viyana’da ve İsviçre’de de Zürih kentinde yapılması planlanıyor
XS
SM
MD
LG