Erişilebilirlik

Berlin Turizm Fuarı Başladı


Sektör temsilcilerinin verilerine göre Avrupalı turistlerin yaz sezonu için en fazla tercih ettikleri tatil ülkeleri arasında İspanya ile Türkiye başı çekerken, krizden çıkma sinyalleri veren Yunanistan ile Mısır’da adı ilk sıralarda geçen ülkelerden

Turizm sektörünün dünya çapındaki aynası olarak tanımlanan Uluslararası Berlin Turizm Fuarı ITB açıldı.

Avrupa’nın güneyindeki ülkelerde süren mali sorunlar ve son haftalarda Ukrayna ile bağlantılı huzursuzluklara rağmen, turizm sektörü dünya genelinde geçen yıla oranla daha fazla turist bekliyor.

Geleneksel olarak dört gün süren fuara 180 ülkeden yaklaşık 11 bin şirket ile yaklaşık 170 bin ziyaretçi katılıyor. Fuarın bu yılki konuk ülkesi uyuşturucu kartelleri ve kaçakçılar arasında yaşanan katliam boyutunda olaylarla Avrupa piyasasında imajı çok bozuk olan Meksika. Meksika fuardaki tanıtımı ile turistin güvenini kazanmaya çalışıyor.

Sektör temsilcilerinin verilerine göre Avrupalı turistlerin yaz sezonu için en fazla tercih ettikleri tatil ülkeleri arasında İspanya ile Türkiye başı çekerken, krizden çıkma sinyalleri veren Yunanistan ile Mısır’da adı ilk sıralarda geçen ülkelerden.

ITB kapsamında Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün açıkladığı sayılara göre yaklaşık 200 milyonu Avrupa’dan olmak üzere dünyadaki turist sayısı geçen yıl yüzde beş oranında artarak 1 milyar 100 milyona ulaştı. Örgüt, bu rakamın özellikle Çin’de yaşanan turizm patlamasına paralel önümüzdeki senelerde bir buçuk milyara kadar çıkabileceği görüşünde.

Dünya çapında en sık tatile çıkanların başında gelen Almanlar’ın turizm harcamaları 65 milyar Euro. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre Almanların yüzde 25’i bu yıl geçen yıla kıyasla daha fazla seyahat etmeyi planlarken, yaklaşık üçte birlik kesim gezmeye daha fazla bütçe ayırarak harcayacakları parayı artırmayı düşünüyor.

Almanya geçtiğimiz yıl beş milyonla Türkiye’ye de en çok ziyaretçi gönderen ülke konumunda. Türkiye, fuarda geçen yıl olduğu gibi 3 bin metrekarelik bir alanda 130 kuruluş ve sektör temsilcisi ile tanıtılıyor.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00
Linki indirmek için
Fuarı ziyaret eden AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası Berlin Turizm Fuarı’nın dünya turizm borsasının belirlendiği bir fuar olduğuna dikkati çekerek Türkiye turizmi için önemine de vurgu yaptı ve 2014 yılına ilişkin beklentilerin iyimser olduğunu ifade etti.

Berlin Uluslararası Turizm Fuarı’nda bu yıl siyasi konular da gündemde. Özellikle Ukrayna ile bağlantılı gerilim ve gelişmelerin turizmi nasıl etkileyeceği sorusuna yanıt aranıyor. AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, konuya sağduyulu yaklaşılması gerektiği ve demokrasi zorlukları olan ülkeleri dışlamanın Avrupa Birliği’ne faydası olmayacağı görüşünde

Mevlüt Çavuşoğlu, fuar kapsamında Türkiye’nin 2023 turizm hedefinin 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir olduğunu da açıkladı.
XS
SM
MD
LG